17.12.2020 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 17.12.2020, sygn. 0111-KDIB2-3.4014.291.2020.1.LM, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4014.291.2020.1.LM

Czy zawarcie Umowy przez Finansującego i Korzystającego (Wnioskodawcę) oraz późniejsze planowane przeniesienie (na podstawie odrębnej umowy rozporządzającej, o której mowa w zapisach zawartej Umowy) Przedmiotu Umowy na Wnioskodawcę, stanowi przedmiot opodatkowania na gruncie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych?

Na podstawie art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2020 r., poz. 1325, ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 18 września 2020 r. (data wpływu do Organu 21 września 2020 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy oddania zespołu składników materialnych i niematerialnych do odpłatnego korzystania z opcją przeniesienia własności przedmiotu umowy jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 września 2020 r. wpłynął do Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy oddania zespołu składników materialnych i niematerialnych do odpłatnego korzystania z opcją przeniesienia własności przedmiotu umowy.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca (dalej również jako: Korzystający) jest polską spółką prawa handlowego, opodatkowanym od całości swoich dochodów na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, funkcjonującym w międzynarodowej strukturze podmiotów powiązanych (dalej: Grupa). Grupa, której częścią jest Wnioskodawca, specjalizuje się w działalności w zakresie chowu świń i drobiu oraz produkcji mięs, w tym uboju trzody chlewnej oraz drobiu, rozbioru, przetwórstwa oraz sprzedaży mięsa wieprzowego, drobiowego, produktów mięsnych, paszy, pierza i puchu oraz trzody chlewnej i piskląt.

W związku z rozwojem Grupy oraz reorganizacją funkcji pełnionych przez poszczególne podmioty, Wnioskodawca wraz z inną spółką z Grupy A.K. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w W. (dalej: Finansujący) zawarł umowę polegającą na oddaniu zespołu składników materialnych i niematerialnych (w tym praw) Finansującego skoncentrowanych na prowadzeniu działalności gospodarczej (w zakresie uboju trzody chlewnej, rozbioru, przetwarzania i konserwowania mięsa wieprzowego, dalej zwanym Przedsiębiorstwem lub Przedmiotem Umowy) Wnioskodawcy do odpłatnego używania i pobierania pożytków (dalej: Umowa). Zdaniem Wnioskodawcy Przedsiębiorstwo Finansującego stanowi przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 4a pkt 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2020 r. poz. 1406, ze zm.) oraz art. 6 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2020 r., poz. 106, ze zm.) lub co najmniej zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz art. 2 pkt 27e w zw. z art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Charakter podatkowy Przedmiotu Umowy (tj. jego status jako przedsiębiorstwa lub co najmniej zorganizowanej części przedsiębiorstwa) Wnioskodawca objął odrębnym wnioskiem o interpretację.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne