30.09.2020 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 30.09.2020, sygn. 0112-KDIL2-1.4011.549.2020.1.DJ, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-1.4011.549.2020.1.DJ

Skutki podatkowe zbycia bądź umorzenia udziałów spółki - określenie kosztów uzyskania przychodów oraz ustalenie kolejności zbycia umarzanych udziałów.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 30 czerwca 2020 r. (data wpływu 7 lipca 2020 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie określenia kosztów uzyskania przychodów oraz ustalenia kolejności zbycia umarzanych udziałów jest

  • nieprawidłowe - w części uznania za koszt uzyskania przychodu dopłaty pieniężnej oraz wydatków poniesionych na nabycie lub objęcie udziałów, które zostały umorzone bez wynagrodzenia,
  • prawidłowe w pozostałym zakresie.

UZASADNIENIE

W dniu 7 lipa 2020 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie określenia kosztów uzyskania przychodów oraz ustalenia kolejności zbycia umarzanych udziałów.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenia przyszłe.

Wnioskodawca posiada rezydencję podatkową w Polsce i podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce.

Zainteresowany jest udziałowcem w spółce z o.o. (dalej jako: Spółka A). Udziały w Spółce A zostały nabyte przez Wnioskodawcę w następujący sposób:

  1. Pierwsze nabycie w grudniu 2017 r. dotyczyło zakupu 554 udziałów w Spółce A, Zainteresowany zapłacił za te udziały określoną kwotę pieniężną.
    W lipcu 2018 zostało umorzonych bez wynagrodzenia 10 udziałów ze wspomnianych wyżej 554 udziałów w Spółce A. Czyli po umorzeniu 10 udziałów Wnioskodawca nadal był właścicielem 544 udziałów w Spółce A.
  2. Drugie nabycie nastąpiło w październiku 2018 r., kiedy miało miejsce połączenie Spółki A z inną spółką z o.o. (dalej jako: Spółka B).W dacie połączenia Spółki A i Spółki B Wnioskodawca był także udziałowcem Spółki B posiadającym 68 udziałów w kapitale zakładowym Spółki B.Spółka A przejęła Spółkę B w październiku 2018 r., w wyniku czego zostało utworzonych 17 nowych udziałów w kapitale zakładowym Spółki A.W zamian za dotychczas przysługujące Wnioskodawcy w kapitale Spółki B 68 udziałów, Spółka A jako spółka przejmująca wydała Zainteresowanemu (jako wspólnikowi spółki przejmowanej - Spółki B) 17 nowo utworzonych udziałów, przy czym wydanie Wnioskodawcy tych 17 udziałów było uzależnione od wniesienia przez Zainteresowanego do Spółki A dopłat w gotówce w określonej kwocie, na podstawie art. 492 § 3 Kodeksu spółek handlowych. Dopłaty takie w gotówce w określonej przez Spółkę A kwocie Wnioskodawca wniósł.
ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne