Interpretacja indywidualna z dnia 17.07.2020, sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.391.2020.1.KS, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.391.2020.1.KS
Brak możliwości prawnej do odzyskania podatku od towarów i usług w związku z realizacją prac w zakresie usunięcia odpadów zawierających azbest zgromadzonych luzem na terenach nieruchomości będących własnością osób fizycznych.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 13 maja 2020 r. (data wpływu 22 maja 2020 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku możliwości prawnej do odzyskania podatku od towarów i usług w związku z realizacją prac w zakresie usunięcia odpadów zawierających azbest zgromadzonych luzem na terenach nieruchomości będących własnością osób fizycznych jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 22 maja 2020 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości prawnej do odzyskania podatku od towarów i usług w związku z realizacją prac w zakresie usunięcia odpadów zawierających azbest zgromadzonych luzem na terenach nieruchomości będących własnością osób fizycznych.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Gmina jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.
Gmina jako jednostka samorządu terytorialnego posiadająca zdolność prawną i zdolność do wykonywania czynności prawnych, będzie występować o dotację z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach naboru wniosków o udzielenie dofinansowania w formie dotacji z dziedziny Gospodarki odpadami i ochrony powierzchni ziemi składanych na zadania z zakresu usuwania wyrobów zawierających azbest dla jednostek samorządu terytorialnego oraz innych podmiotów. Źródłami finansowania zadania będzie dotacja WFOŚiGW do 90% oraz dochody własne z budżetu Gminy. Realizatorem planowanego działania będzie Gmina. Gmina będzie również beneficjentem dotacji do 90% całkowitego kosztu zadania z zakresu usuwania wyrobów zawierających azbest. Pozostałe 10% całkowitego kosztu zadania będzie stanowiło koszt Gminy. Dofinansowanie ze środków WFOŚiGW udzielane jest w przypadku zrealizowania zadań. Wysokość udzielonej dotacji zależy od zakresu zrealizowania zadania. Nie zrealizowanie zadania w żadnym zakresie uniemożliwia otrzymania dotacji.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty