29.05.2020 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 29.05.2020, sygn. 0111-KDIB2-3.4014.99.2020.2.AD, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4014.99.2020.2.AD

podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie określenia podstawy podatkowania umowy sprzedaży przedsiębiorstwa w części dotyczącej opodatkowania dodatniej wartości firmy oraz w części dotyczącej skutków podatkowych wypłaty warunkowej części wynagrodzenia earn-out na zasadach określonych w umowie

Na podstawie art. 13 § 2a i art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 16 marca 2020 r. (data wpływu 17 marca 2020 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie określenia podstawy podatkowania umowy sprzedaży przedsiębiorstwa:

  • w części dotyczącej opodatkowania dodatniej wartości firmy jest nieprawidłowe,
  • w części dotyczącej skutków podatkowych wypłaty warunkowej części wynagrodzenia earn-out na zasadach określonych w umowie jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 marca 2002 r. wpłynął do Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej m.in. podatku czynności cywilnoprawnych w zakresie określenia podstawy podatkowania umowy sprzedaży.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

A. spółka z o.o. (dalej: Wnioskodawca lub Spółka) prowadzi działalność gospodarczą w zakresie tworzenia oprogramowania komputerowego oraz konsultingu IT. Spółka na podstawie umowy nabycia przedsiębiorstwa (Business Purchase Agreement) z 13 grudnia 2019 r. (dalej: Umowa) nabyła przedsiębiorstwo spółki komandytowej. Nabyte składniki przedsiębiorstwa Wnioskodawca wykorzystuje w prowadzonej działalności gospodarczej.

W skład nabytego przedsiębiorstwa wchodziły według Umowy m.in. następujące składniki materialne i niematerialne związane z działalnością gospodarczą zbywcy:

  • goodwill (renoma, dodatnia wartość firmy) według umowy renoma przedsiębiorstwa oraz wyłączne prawo Spółki do korzystania z niej przy prowadzeniu działalności gospodarczej w oparciu o nabyte aktywa,
ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne