16.03.2020 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 16.03.2020, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.701.2019.1.JK2, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.701.2019.1.JK2

skutki podatkowe nieodpłatnego użyczenia przez partnera samochodu osobowego na potrzeby rozwoju wspólnego dziecka

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 10 grudnia 2020 r. (data wpływu 24 grudnia 2019 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych nieodpłatnego użyczenia przez partnera samochodu osobowego na potrzeby rozwoju wspólnego dziecka jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 grudnia 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych nieodpłatnego użyczenia przez partnera samochodu osobowego na potrzeby rozwoju wspólnego dziecka.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawczyni wraz z partnerem (ojcem wspólnych dzieci) oraz dwójką małoletnich dzieci tworzą wspólne gospodarstwo domowe, jednakże nie są małżeństwem. W dniu 14 lipca 2016 r. Wnioskodawczyni zawarła w formie aktu notarialnego z ww. osobą umowę bezpłatnego użyczenia samochodu osobowego. Głównym celem tej umowy było korzystanie z samochodu na potrzeby dowożenia Ich wspólnego dziecka (dzieci) do opiekunek, przychodni lekarskich oraz na zajęcia dodatkowe. Na mocy ww. umowy Wnioskodawczyni nie otrzymała prawa do wyłącznego używania przedmiotowego samochodu, ponieważ służył on w zdecydowanej większości czasu partnerowi Wnioskodawczyni. Wnioskodawczyni używała go tylko w przypadku gdy Jej partner nie mógł zawieźć Ich dziecka do ww. wskazanych punktów. Partner Wnioskodawczyni przekazuje różne rzeczy, które mają służyć prawidłowemu rozwojowi Ich dziecka (dzieci), które nie sposób opisać. Przekazanie samochodu do używania na wyżej określone cele odbyło się na podstawie umowy użyczenia, ponieważ nie sposób przekazać samochód małemu dziecku. Tylko osoba dorosła z odpowiednimi uprawnieniami może prowadzić taki samochód. Poza ww. celami Wnioskodawczyni nie korzystała z samochodu na własne prywatne cele. Ponadto umowa ta została w późniejszym czasie rozwiązana.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne