30.01.2020 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 30.01.2020, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.623.2019.2.IR, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.623.2019.2.IR

Opodatkowanie dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 30 października 2019 r. (data wpływu za pośrednictwem platformy e-PUAP 30 października 2019 r.), uzupełnionym pismem z dnia 22 stycznia 2020 r. (data wpływu za pośrednictwem platformy e-PUAP 22 stycznia 2020 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 października 2019 r. za pośrednictwem platformy e-PUAP wpłynął do tutejszego Organu podatkowego ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową.

Z uwagi na braki formalne wniosku, Organ podatkowy pismem z dnia 14 stycznia 2020 r., nr 0113-KDIPT2-3.4011.623.2019.1.IR (doręczonym w dniu 16 stycznia 2020 r.) wezwał Wnioskodawcę na podstawie art. 13 § 2a, art. 169 § 1 w zw. z art. 14h ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) do jego uzupełnienia, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia. W odpowiedzi na ww. wezwanie w dniu 22 stycznia 2020 r. wpłynęło uzupełnienie wniosku (przesłane w dniu 22 stycznia 2020 r. za pośrednictwem platformy e-PUAP).

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe (po uzupełnieniu):

Wnioskodawca jest osobą prowadzącą jednoosobową działalność gospodarczą na terenie Polski, skąd świadczy swoje usługi ze sporadycznymi wyjazdami do biur klientów (trzy do sześciu dni roboczych w miesiącu). Poprzez miejsce zamieszkania, jak i centrum interesów osobistych, Wnioskodawca posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieograniczony obowiązek podatkowy w świetle art. 3 ust. 1 w zw. z ust. 1a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawa o PIT). Prowadzona przez Niego działalność jest opodatkowana liniowym, 19% podatkiem dochodowym od osób fizycznych, prowadzących działalność gospodarczą. Jednym ze zleceniodawców Wnioskodawcy jest niemiecki Bank (zwany dalej Bankiem). W ramach długotrwałego zlecenia dla Banku świadczy On usługi polegające na opracowaniu, pisaniu i ulepszaniu oprogramowania bankowego zarówno nowo tworzonego, jak i napisanego przez innych programistów (w przypadku ulepszania/rozwijania oprogramowania jedynym właścicielem pierwotnego kodu, jak i nowego utworu jest Bank, któremu przekazywana jest całość autorskich praw majątkowych, bezpośrednio po zakończeniu wprowadzenia zmian). Wykonywana przez Wnioskodawcę praca wiąże się z użyciem najnowszych technologii. Opracowane oprogramowanie stanowi zaś innowacyjne, dopasowane do potrzeb i wymagań klienta narzędzie do obsługi Banku. Łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie najnowszej wiedzy i umiejętności do projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych albo/i nowych programów i procesów świadczy o prowadzeniu działalności badawczo-rozwojowej. Opracowane w ten sposób oprogramowanie jest niespotykanym utworem i niewystępującym u konkurencji. Wytworzone oprogramowanie stanowi utwór podlegający ochronie prawnej z art. 74 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Takiemu samemu prawu podlegają wykonywane ulepszenia, ponieważ w ramach rozwoju powstaje każdorazowo nowy utwór. Na podstawie umowy Wnioskodawca dostaje wynagrodzenie jedynie za przeniesienie praw autorskich do przekazywanych utworów. W ramach sprzedaży przenoszone są kwalifikowane prawa własności intelektualnej uwzględnione w cenie usługi. Wycena praw autorskich do wytworzonych utworów jest zryczałtowana i zależna od czasu poświęconego na napisanie czy też ulepszenie oprogramowania.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne