Interpretacja indywidualna z dnia 24.01.2020, sygn. 0111-KDIB2-1.4010.543.2019.1.MK, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-1.4010.543.2019.1.MK
w zakresie sposobu rozliczenia bezpośrednich kosztów uzyskania przychodów poniesionych w związku z realizacją kontraktu długoterminowego
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2019 r., poz. 900 ze zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 21 listopada 2019 r. (data wpływu 25 listopada 2019 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie sposobu rozliczenia bezpośrednich kosztów uzyskania przychodów poniesionych w związku z realizacją kontraktu długoterminowego jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 25 listopada 2019 r. wpłynął do Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie sposobu rozliczenia bezpośrednich kosztów uzyskania przychodów poniesionych w związku z realizacją kontraktu długoterminowego.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe:
Spółka Akcyjna Oddział w Polsce (dalej: Wnioskodawca, Spółka) prowadzi działalność gospodarczą w sektorze budowlanym i działa jako oddział zagranicznego przedsiębiorcy A Co. Ltd. z siedzibą w (), który podlega w Polsce ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu na gruncie podatku dochodowego od osób prawnych (dalej: CIT) oraz jest zarejestrowany dla celów podatku od towarów i usług (dalej: VAT) w Polsce jako czynny podatnik VAT. Spółka należy do międzynarodowej grupy kapitałowej.
A Co. Ltd. powołał oddział w () dla realizacji strategicznej inwestycji Grupy B pn. X, która polega na budowie zintegrowanego kompleksu petrochemicznego. W jego skład będzie wchodzić instalacja do produkcji propylenu i polipropylenu, terminal gazowy i baza logistyczna. W maju 2019 r. miało miejsce podpisanie kontraktu pomiędzy C S.A. (dalej: Zamawiający), której akcjonariuszami są Grupa B i Grupa D, a Wnioskodawcą jako generalnym wykonawcą ww. inwestycji. Rozpoczęcie budowy planowane jest na trzeci kwartał 2019 r., a jej zakończenie powinno nastąpić do końca 2022 r. - zawarta umowa ma charakter tzw. kontraktu długoterminowego (dalej: kontrakt), którego rozliczenie ma następować etapami, przed końcowym odbiorem przez Zamawiającego, zgodnie ustaleniami stron i harmonogramem prac. Przysługujące Wnioskodawcy Wynagrodzenie z tytułu wykonywanych prac w ramach kontraktu długoterminowego ustalone jest w formie ceny ryczałtowej. Kwestie dotyczące fakturowania regulowane są treścią kontraktu pomiędzy stronami. Zgodnie z postanowieniami kontraktu i z obowiązującą w Spółce Procedurą kontroli kosztów i autoryzacji płatności, Wnioskodawca wystawia faktury sprzedażowe po akceptacji przez Zamawiającego Protokołu Zdawczo - Odbiorczego (ang. Acceptance Protocol, dalej: Protokół) i na tej podstawie rozpoznaje przychód podatkowy. Wnioskodawca rozpoznaje zatem przychody w miarę upływu czasu, co wynika ze stopniowego realizowania prac i prawa do otrzymania zapłaty za dotychczas wykonane prace.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty