15.11.2024 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 15 listopada 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-3.4010.537.2024.2.ZK

Ulga badawczo-rozwojowa.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

13 września 2024 r., wpłynął Państwa wniosek z 12 września 2024 r., o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ulgi badawczo-rozwojowej.  

Uzupełnili go Państwo, pismem z 13 września 2024 r. oraz w odpowiedzi na wezwanie, pismem z 28 października 2024 r.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Spółka (również: „Wnioskodawca”) jest dostawcą usług programistycznych i testowych, głównie z zakresu aplikacji internetowych, mobilnych oraz rozwiązań opartych na technologiach w chmurze. Przedmiotem działalności Spółki (…). Wnioskodawca analizuje i ocenia potrzeby klientów, tworzy niezbędne oprogramowanie oraz wdraża je w struktury klienta w celu wsparcia jego działalności biznesowej. Spółka oferuje (…). W ramach prowadzonej działalności gospodarczej, Spółka wykonuje prace programistyczne zlecane przez klientów, prowadzące do powstania innowacyjnych, indywidualnych rozwiązań obsługujących dedykowane obszary działalności. Z punktu widzenia podatkowego i księgowego to oprogramowanie nie jest rozpoznawane przez Spółkę jako wartości niematerialne i prawne. W efekcie, Spółka prowadzi działalność badawczo-rozwojową, której efektem jest właśnie to oprogramowanie. Działalność ta jest prowadzona w sposób ciągły i systematyczny, dopasowany do indywidualnych potrzeb klientów. Zasadniczo, Spółka realizuje prace badawczo-rozwojowe za pośrednictwem dedykowanego personelu:

osoby zatrudnione na umowach o pracę oraz

osoby współpracujące ze Spółką w oparciu o umowy cywilnoprawne, w tym w ramach prowadzonej jednoosobowej działalności gospodarczej.

Zarówno pracownicy, jak i współpracownicy, przenoszą na Spółkę całość praw autorskich do utworów w oparciu o zawarte umowy cywilnoprawne/porozumienia wykonawcze do zawartych umów. W niektórych przypadkach, Spółka może realizować również niektóre z prac o charakterze badawczo-rozwojowym, również za pośrednictwem podmiotów niepowiązanych ze Spółką, będących spółkami prawa handlowego. Takie działania wynikają z konieczności tworzenia części oprogramowania w środowisku programistycznym, w którym Spółka się nie specjalizuje, bądź wynikają z braku wystarczających zasobów kadrowych. W takiej sytuacji Spółka nabywa prawa autorskie do utworów stworzonych przez dostawców w ramach realizacji usług na rzecz Spółki w oparciu o zawarte z dostawcami umowy cywilnoprawne regulujące warunki współpracy. Reasumując, Wnioskodawca jest podmiotem, któremu przysługują autorskie prawa majątkowe do tworzonego oprogramowania w ramach prac badawczo-rozwojowych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne