10.01.2020 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 10.01.2020, sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.665.2019.2.MJ, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.665.2019.2.MJ

Sposób dokonania korekty odliczonego podatku naliczonego przy nabyciu lokali i ich wyposażenia zmiana wykorzystania lokali.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 4 października 2019 r. (data wpływu 22 października 2019 r.) uzupełnionym pismem z dnia 19 grudnia 2019 r. (data wpływu 31 grudnia 2019 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie sposobu dokonania korekty odliczonego podatku naliczonego przy nabyciu lokali i ich wyposażenia jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 października 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie sposobu dokonania korekty odliczonego podatku naliczonego przy nabyciu lokali i ich wyposażenia.

Przedmiotowy wniosek uzupełniono pismem z dnia 19 grudnia 209 r. w zakresie doprecyzowania opisu sprawy.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Podatnik w ramach działalności gospodarczej dokonał zakupu mieszkań (o wartości powyżej 15.000,00 zł) w celu wynajmu klientom. Zakup został dokonany od dewelopera i opodatkowany podatkiem VAT. Mieszkania zostały kupione z zamiarem wynajmu na cele użytkowe (sprzedaż opodatkowana) i takie oferty najmu (ogłoszenia) były przez Podatnika wystawiane. Jednakże, gdy nie będzie można znaleźć najemców na cele użytkowe, Podatnik nie wyklucza wynajęcia w późniejszym czasie mieszkań również na cele mieszkaniowe (sprzedaż zwolniona z VAT).

W uzupełnieniu wniosku wskazano, że mieszkania zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych dnia 31.08.2019 r. Wyposażenie mieszkań nie stanowi środka trwałego. Mieszkania, których wartość początkowa przekracza 15.000 zł są zaliczane przez Wnioskodawcę do środków trwałych podlegających amortyzacji. Wnioskodawca uznał, że przysługiwało mu prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z zakupem przedmiotowych mieszkań oraz ich wyposażenia z uwagi na zamiar ich wynajęcia na cele użytkowe. Wnioskodawca odliczył podatek naliczony związany z zakupem mieszkań. Wnioskodawca odliczył podatek naliczony związany z zakupem wyposażenia mieszkań jako, że zakupił je z zamiarem wynajmowania na cele użytkowe. Wyposażenie przedmiotowych mieszkań nie sanowi środków trwałych i wartości niematerialnych, których wartość początkowa nie przekracza 15.000 zł. Bezpośrednio po zakupie w mieszkaniach przeprowadzono roboty budowlane wykończeniowe i nie były one wynajmowane ani użytkowane w żaden sposób, a jednocześnie poszukiwano najemcy na cele użytkowe. Po bezskutecznym poszukiwaniu najemcy na cele użytkowe wyposażone mieszkania zostały wynajęte na cele mieszkaniowe.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne