Interpretacja indywidualna z dnia 30.08.2019, sygn. 0115-KDIT1-2.4012.319.2019.3.PS, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1-2.4012.319.2019.3.PS
Możliwość skorzystania ze zwolnienia podmiotowego.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 30 maja 2019 r. (data wpływu 4 czerwca 2019 r.), uzupełnionym w dniach 8 i 27 sierpnia 2019 r. (daty wpływu), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości skorzystania ze zwolnienia podmiotowego jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 4 czerwca 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek, uzupełniony w dniach 8 i 27 sierpnia 2019 r., o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości skorzystania ze zwolnienia podmiotowego.
We wniosku oraz jego uzupełnieniach, przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Od dnia 17 maja 2019 r. podjęła Pani działalność gospodarczą. Firma będzie świadczyć usługi oznaczone kodem PKD 85.59.B. Chciałaby Pani mieć klarowność, co do tego, czy jak podatnik będzie płacić VAT, czy też będzie z niego zwolniona. Powodem niejasności jest świadczona przez Panią usługa, która bywa mylona z doradztwem przez osoby nie znające tej branży a jak wiadomo doradztwo nie jest zwolnione z podatku VAT. Pani firma będzie świadczyła usługi szkoleniowe i coachingowe. Obie usługi są metodami rozwoju osobistego. Podczas pracy bazuje Pani na mocnych stronach klienta i na tym buduje. Nie daje Pani gotowych rozwiązań, nie doradza co niewątpliwe leży w kompetencji doradcy. Świadcząc usługi coachingowe Pani rola sprowadza się do zadawania pytań, dawania przestrzeni tak aby klient sam znalazł rozwiązanie i ustalił kroki działania. W relacji coach klient, to klient odpowiada za rezultat, za to czy osiągnie lub nie cel. Pani rola sprowadza się do bycia partnerem w relacji, a nie ekspertem, który ma wiedzę i wie jak rozwiązać problem klienta. Coaching jest procesem, zatem Pani spotkania z klientem nie ograniczają się do jednorazowego spotkania tak jak bywa to w usługach doradczych. Sesje coachingowe będą prowadzone zarówno dla osób indywidualnych, jak i właścicieli jednoosobowych działalności i ich pracowników. W ramach swojej firmy będzie Pani prowadziła również indywidualne szkolenia dla pracowników firm sektora MSP. Swoją ofertę zaoferuje głównie do działalności sprzedażowych lub takich których pracownicy mają na co dzień kontakt z klientem. Będą to szkolenia z kompetencji miękkich: szkolenie sprzedażowe, szkolenie z obsługi klienta. Ustalenie tematyki szkolenia poprzedzi analiza potrzeb właściciela firmy i jego pracowników. Usługa szkoleniowa zostanie zatem zrealizowana jako odpowiedź na potrzeby klienta, bez doradzania, czy sugerowania własnych rozwiązań. Szkolenia będą miały formę indywidualnych treningów, ponieważ specjalizuje się Pani w pracy 1:1.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty