Interpretacja indywidualna z dnia 21.08.2019, sygn. 0111-KDIB2-2.4014.130.2019.1.MZA, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-2.4014.130.2019.1.MZA
Umowa pożyczki bezgotówkowej.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2019 r., poz. 900 ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 17 czerwca 2019 r. (data wpływu 25 czerwca 2019 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy pożyczki jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 25 czerwca 2019 r. wpłynął do tutejszego Organu wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy pożyczki.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:
X. S.A. z siedzibą w xxxx (dalej również jako: Wnioskodawca, Spółka, Pożyczkobiorca) jest przedsiębiorcą, kapitałową spółką prawa handlowego z siedzibą w Polsce, gdzie podlega opodatkowaniu. Udzielanie pożyczek oraz pośredniczenie w ich udzielaniu przez inne podmioty poza systemem bankowym nie stanowi podstawowej działalności Spółki.
Dnia 22 maja 2019 r. Pożyczkobiorca zawarł umowę pożyczki pieniężnej bezgotówkowej (dalej jako: Umowa Pożyczki) z Y. z siedzibą w Holandii, przyszłym akcjonariuszem spółki (dalej jako Pożyczkodawca) na kwotę 3.100.000 zł. Umowa Pożyczki została sporządzona w języku angielskim. Zgodnie z zawartą w Umowie Pożyczki klauzulą prawa właściwego, prawem właściwym dla tej umowy jest prawo holenderskie.
Umowa pożyczki pomiędzy Spółką a przyszłym akcjonariuszem spółki, została zawarta w Holandii, a środki pieniężne stanowiące przedmiot tych umów w momencie podpisania znajdowały się poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej, na rachunku bankowym w Pożyczkodawcy w Holandii.
Kwota pożyczki zgodnie z Umową winna być i została wypłacona do 29 maja 2019 r. na rachunek bankowy Z. S.A. z siedzibą w Brukseli (Belgia) (jedyny akcjonariusz Wnioskodawcy do 29 maja 2019 r.) w celu spłaty udzielonych Wnioskodawcy pożyczek w latach wcześniejszych. Rachunek bankowy Z. S.A. z siedzibą w Brukseli (Belgia) znajduje się w Banku w Belgii. W rzeczywistości więc Pożyczkodawca, podmiot podlegający prawu holenderskiemu i posiadający rachunek bankowy w Holandii przekazał z tego rachunku bezgotówkowo kwotę pożyczki na rachunek spółki Z. S.A. z siedzibą w Brukseli (Belgia), występującego akcjonariusza Spółki, posiadającej rachunek bankowy w Belgii. Środki pieniężne znajdowały się cały czas zagranicą. Pieniądze nigdy realnie nie znalazły się na terenie Polski, co udokumentowane jest potwierdzeniami przelewu. Od umowy pożyczki nie został uiszczony podatek od towarów i usług.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty