Interpretacja indywidualna z dnia 08.08.2019, sygn. 0111-KDB1-2.4010.271.2019.1.DP, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDB1-2.4010.271.2019.1.DP
czy wydatki na wypłatę ekwiwalentu z tytułu pomocy szkolnych wypłacane pracownikom Spółki mogą stanowić koszty uzyskania przychodów
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2019 r., poz. 900 ze zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 24 czerwca 2019 r. (data wpływu 1 lipca 2019 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy wydatki na wypłatę ekwiwalentu z tytułu pomocy szkolnych wypłacane pracownikom Spółki mogą stanowić koszty uzyskania przychodów jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 1 lipca 2019 r. wpłynął do tutejszego Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy wydatki na wypłatę ekwiwalentu z tytułu pomocy szkolnych wypłacane pracownikom Spółki mogą stanowić koszty uzyskania przychodów.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny/zdarzenie przyszłe:
Spółka Akcyjna (dalej: Spółka) jest polskim rezydentem podatkowym prowadzącym działalność gospodarczą w zakresie wydobywania węgla kamiennego ze złóż podziemnych.
Zgodnie z Porozumieniem zawartym pomiędzy Zarządem Spółki a organizacjami związków zawodowych (dalej: Porozumienie) pracownikom przysługują poza wynagrodzeniem i dodatkami również inne świadczenia związane z pracą, w tym również ekwiwalent pieniężny z tytułu pomocy szkolnych. Na podstawie zapisów Porozumienia pracownikom posiadającym na utrzymaniu dzieci uczęszczające do szkól, począwszy od klasy 0 do ukończenia 25 roku życia, przysługuje raz w roku szkolnym ekwiwalent z tytułu pomocy szkolnych. Wysokość ekwiwalentu jest ustalona w niniejszym Porozumieniu, i jest niezależna od innych, ponad przedstawione powyżej, przesłanek. Wypłacony ekwiwalent z tytułu pomocy szkolnych stanowi dla pracowników element wynagrodzenia ze stosunku pracy, jak również stanowi podstawę do naliczenia zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych z tytułu stosunku pracy oraz składek na ubezpieczenie społeczne. Ekwiwalent pieniężny z tytułu pomocy szkolnych jest wypłacany łącznie z innymi składnikami wynagrodzenia ze stosunku pracy i wykazany w liście płac w pozycji Dodatki. Jego realizacja jest udokumentowana poprzez przelew na konta bankowe pracowników.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty