Artykuł w trakcie aktualizacji *

*Od 15 września 2023 r. dodano w przepisach podatkowych regulacje dotyczące transgranicznych przekształceń. Od 1 stycznia 2024 r. do ustaw o podatku dochodowym dodano przepisy określające, po spełnieniu jakich warunków płatnicy nie muszą automatycznie pobierać podatku u źródła od odsetek i dyskonta dla obligacji (mechanizm pay and refund). Od 1 stycznia 2025 r. obowiązują przepisy o podatku wyrównawczym i związane z nimi zmiany w podatku dochodowym.

18.11.2022 Podatki

Opodatkowanie dochodów zagranicznych w interpretacjach MF

I. Zasady opodatkowania dochodów osiągniętych za granicą

Dla osób prawnych i dla osób fizycznych, rezydencją podatkową jest ten kraj, który ma prawo opodatkować podatnika od całości jego dochodów. Będzie to zatem kraj, w którym znajduje się siedziba przedsiębiorstwa, czy miejsce zamieszkania osoby fizycznej. W oparciu o rezydencję podatkową ustalamy czy podatnik ma ograniczony czy nieograniczony obowiązek podatkowy. W opracowaniu przedstawiamy, jak fiskus podchodzi do dochodów osiąganych za granicą przez polskich rezydentów podatkowych.

Nieograniczony obowiązek podatkowy. Osoby mające miejsce zamieszkania na terenie Polski podlegają opodatkowaniu w Polsce od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce położenia źródła przychodu. Jest to tzw. nieograniczony obowiązek podatkowy (art. 3 ust. 1 updof). Taka osoba w swoim zeznaniu rocznym powinna wykazać zarówno dochody uzyskane w Polsce, jak i te uzyskane na terenie innych państw.

Za osobę mającą miejsce zamieszkania w Polsce uważa się osobę fizyczną, która:

  • posiada w Polsce centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub
  • przebywa w Polsce dłużej niż 183 dni w roku podatkowym (art. 3 ust. 1a updof).

W przypadku podatników CIT (a zatem przede wszystkim osób prawnych) podlegają oni w Polsce obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania jeżeli mają siedzibę lub zarząd na terytorium Polski (art. 3 ust. 1 updop).

Ograniczony obowiązek podatkowy. Podatnicy którzy nie mają na terytorium Polski

  • siedziby lub zarządu, (w przypadku osób prawnych),
  • miejsca zamieszkania (w przypadku osób fizycznych)

podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów (przychodów) osiąganych na terytorium Polski (art. 3 ust. 2a updof i art. 3 ust. 2 updop).

Stosowanie przepisów umów o unikaniu podwójnego opodatkowania

W przypadku gdy dochód polskiego podatnika osiągany za granicą może być opodatkowany zarówno w Polsce jak i w miejscu jego osiągnięcia należy sięgnąć do regulacji tzw. umów o unikaniu podwójnego opodatkowania

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne