Interpretacja indywidualna z dnia 26.07.2019, sygn. 0115-KDIT2-1.4011.191.2019.2.MK, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT2-1.4011.191.2019.2.MK
Niezbędne jest by twórca osiągał przychód bezpośrednio związany z korzystaniem z określonych praw autorskich lub pokrewnych lub rozporządzaniem tymi prawami, co wymaga z kolei stosownego udokumentowania. Zastosowanie podwyższonych kosztów uzyskania przychodów może nastąpić wyłącznie w miesiącu wypłaty honorarium. Może bowiem zaistnieć sytuacja, że honorarium zostanie wypłacone za jednokrotne przeniesienie praw do utworu, pomimo że praca trwała cały rok podatkowy (powstał bowiem tylko jeden utwór w rozumieniu prawa autorskiego).
Na podstawie art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900 z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 15 maja 2019 r., uzupełnionym w dniu 18 czerwca 2019 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów jest:
- nieprawidłowe w zakresie pytania pierwszego,
- prawidłowe w pozostałym zakresie.
UZASADNIENIE
W dniu 15 maja 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów, uzupełniony w dniu 18 czerwca 2019 r.
We wniosku, po uzupełnieniu przedstawiono następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych i jednocześnie płatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu wynagrodzeń wypłacanych pracownikom na podstawie zawartych z nimi umów o pracę oraz wynagrodzeń wypłacanych przyjmującym zmówienie na podstawie umów o dzieło oraz zleceniobiorcom na podstawie umowy zlecenia. Stany faktyczne opisane we wniosku miały miejsce w roku 2017 oraz w roku 2018. Wnioskodawca zatrudnia na podstawie umów o pracę na czas oznaczony pracowników powierzając im stanowisko copywriter. Do zakresu obowiązków pracowniczych osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę należy tworzenie tekstów kreatywnych, ich formatowanie oraz umieszczanie na blogu Wnioskodawcy. Tworzone przez pracowników teksty kreatywne charakteryzują się oryginalnością w zakresie opisu i przedstawienia tematu, mają twórczy i niepowtarzalny charakter i wyróżniają się indywidualnym podejściem do danego tematu osoby, która ten tekst tworzy. Tworzenie tekstu kreatywnego jest to zamknięty proces obejmujący wymyślenie indywidualnej koncepcji - idei przedstawienia tematu, a następnie urzeczywistnienie tej idei poprzez jej utrwalenie w formie pisemnej w postaci możliwej do przedstawienia jej jako utworu. Formatowanie tekstów kreatywnych polega na odpowiednim ich rozmieszczeniu na stronie, użyciu odpowiedniej czcionki do jego utrwalenia, opracowanie układu graficznego dla konkretnego tekstu. Formatowanie nie jest niezbędnym etapem powstania tekstu kreatywnego. Pracodawca w tym zakresie nie określa żadnych własnych wymagań. Charakter i rezultaty prac wykonywanych przez tych pracowników stanowią przedmiot ochrony praw autorskich, tj. są to utwory w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Efekty tych prac stworzone w ramach stosunku pracy w wyniku wykonywania obowiązków pracowniczych przez pracownika zgodnie z przepisem art. 12 ustawy nabywa Wnioskodawca jako pracodawca. Zatem Wnioskodawca nabywa autorskie prawa majątkowe do tych utworów w granicach wynikających z celu umowy o pracę. Osoby zatrudnione na stanowisku copywriter zajmują się wyłącznie tworzeniem tekstów kreatywnych i z tego tytułu otrzymują wynagrodzenie zasadnicze oraz premię uznaniową. Wynagrodzenie zasadnicze ustalane jest w jednej kwocie brutto i stanowi ono honorarium za stworzone przez pracownika w toku wykonywania obowiązków służbowych utwory. Wysokość wynagrodzenia zasadniczego za dany miesiąc nie jest zależna od ilości utworów wytworzonych i przeniesionych na pracodawcę w danym miesiącu. Pracownik otrzymuje także premię uznaniową, której wysokość określa pracodawca, która przyznawana jest za wytworzone i przeniesione na pracodawcę utwory i jest w głównej mierze zależna albo od ilości tychże utworów lub od ich jakości.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty