15.07.2019 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 15.07.2019, sygn. 0111-KDIB3-3.4013.121.2019.2.MK, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-3.4013.121.2019.2.MK

Stosowanie odpowiedniej stawki akcyzy za energię elektryczną

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2019 r., poz. 900 z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 13 maja 2019 r. (data wpływu 17 maja 2019 r.) uzupełnionego pismem z 5 lipca 2019 r. (data wpływu 9 lipca 2019 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie stosowania odpowiedniej stawki akcyzy za energię elektryczną jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 maja 2019 r. wpłynął do Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie stosowania odpowiedniej stawki akcyzy za energię elektryczną.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Głównym przedmiotem działalności Wnioskodawcy jest sprzedaż energii elektrycznej oraz paliwa gazowego.

Umowy dotyczące sprzedaży energii elektrycznej zawierają postanowienie o konieczności zawarcia umowy z operatorem systemu dystrybucyjnego przez nabywcę. W wypadku sprzedaży gazu nabywca jest obciążany usługą dystrybucji przez Wnioskodawcę na zasadzie tak zwanej refaktury. Wnioskodawca stosuje procedurę naliczania i poboru odpłatności za energię/gaz na podstawie zużycia szacowanego oraz późniejszego rozliczenia rzeczywistego. Naliczanie należności za szacowane zużycie odnosi się co do zasady do okresów miesięcznych lub dwumiesięcznych. Powyższe obciążenie dokumentowane jest fakturą szacunkową. Rozliczenia rzeczywiste zależne są od przeprowadzonych odczytów układu pomiarowego przez operatora sieci dystrybucyjnej. Odczyty odbywają się w okresach stosowanych przez operatorów sieci dystrybucyjnej nie dłuższych niż 12 miesięcy. Po otrzymaniu poprawnych i zatwierdzonych danych pomiarowych przez operatora sieci dystrybucyjnej, Wnioskodawca wystawia w oparciu o te dane fakturę rozliczeniową, która uwzględnia rzeczywiste zużycie energii w okresie rozliczeniowym. Z faktury rozliczeniowej może wynikać nadpłata w razie przeszacowania prognozowanego zużycia w stosunku do rzeczywistego zużycia energii lub gazu lub niedopłata w sytuacji odwrotnej, tj. niedoszacowania na fakturach szacunkowych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne