Interpretacja indywidualna z dnia 03.06.2019, sygn. 0111-KDIB3-3.4012.119.2019.1.WR, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-3.4012.119.2019.1.WR
Kwalifikacja usługi pośrednictwa w uzyskiwaniu e-wiz jako usługi elektronicznej oraz brak opodatkowania opłaty wizowej za wydanie e-wiz..
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2019 r., poz. 900), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 3 kwietnia 2019 r. (data wpływu 9 kwietnia 2019 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie kwalifikacji usługi pośrednictwa w uzyskiwaniu e-wiz jako usługi elektronicznej oraz w zakresie opodatkowania opłaty wizowej za e-wizy jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 9 kwietnia 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie kwalifikacji usługi pośrednictwa w uzyskiwaniu e-wiz jako usługi elektronicznej oraz w zakresie opodatkowania opłaty wizowej za e-wizy.
We wniosku przedstawiono następujący zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą, rozlicza się na podstawie podatkowej książki przychodów i rozchodów, jest podatnikiem VAT zgłoszonym również do transakcji wewnątrzwspólnotowych. Wnioskodawca planuje rozszerzyć swoją działalność o świadczenie usług związanych z uzyskiwaniem na rzecz klienta wizy za wynagrodzeniem dokładnie będzie to pomoc, pośrednictwo w nabywaniu dokumentów potwierdzających przyjazd do danego kraju (Electronic Travel Authorization). Będzie to polegało na tym, że na stronie internetowej firmy Wnioskodawcy pojawi się formularz, klient po wypełnieniu tego formularza przesyła wszystkie dane do systemu a firma Wnioskodawcy będzie składać wniosek w imieniu i na rzecz klienta do odpowiedniego urzędu za pomocą oficjalnej strony. Po uzyskaniu dokumentu, Wnioskodawca przesyła potwierdzenie do klienta. Sprzedaż będzie się odbywać tylko i wyłącznie za pomocą strony internetowej (karty płatnicze, bramki płatności). Umowa z klientem będzie umową zlecenia podjęcia czynności związanych z uzyskaniem wizy, za którą firma otrzyma wynagrodzenie. Usługi będą świadczone na rzecz podatników VAT (czyli przedsiębiorców oraz osób fizycznych zarejestrowanych jako podatnicy VAT. UE) oraz konsumentów (nie podatników VAT) mających miejsce zamieszkania, siedzibę i miejsce prowadzenia działalności początkowo w Wielkiej Brytanii, Niemczech i Austrii i Szwajcarii. Usługi natomiast będą świadczone w Polsce. Firma Wnioskodawcy będzie ponosić płatności związane z wydaniem wizy, zwłaszcza opłaty za wydanie wizy-opłaty konsularne. Koszty opłat będą zwracane przez klientów lub kalkulowane w wynagrodzeniu. Umowa z klientem będzie umową zlecenia podjęcia czynności związanych z uzyskaniem wizy, za którą firma otrzyma wynagrodzenie.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty