Interpretacja indywidualna z dnia 14 października 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.648.2024.2.JM
Zwolnienie od podatku w związku z prowadzeniem hodowli ślimaka afrykańskiego (hodowlanego).
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
9 sierpnia 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 31 lipca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy zwolnienia od podatku w związku z prowadzeniem hodowli ślimaka afrykańskiego (hodowlanego). Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 4 października 2024 r. (wpływ 8 października 2024 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Jest Pan osobą fizyczną i prowadzi Pan działalność gospodarczą w formie jednoosobowej działalności gospodarczej od 2024. Prowadzi Pan działalność gospodarczą jako cudzoziemiec, jest Pan obywatelem, rozlicza się Pan tylko w Polsce, jest Pan rezydentem Polski. Podstawowy rodzaj działalności to: PKD 01.49.Z Chów i hodowla pozostałych zwierząt, PKD 47.91.Z Sprzedaż detaliczna prowadzona przez domy sprzedaży wysyłkowej lub Internet. Wybrał Pan formę opodatkowania przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej jako ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, ponieważ spełnił Pan warunki do skorzystania z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na podstawie art. 6 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od osób fizycznych oraz nie występują w Pana przypadku przesłanki negatywne z art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od osób fizycznych. W działalności gospodarczej zajmuje się Pan hodowlą ślimaków afrykańskich (hodowlanych - jako pupile domowe), które następnie Pan sprzedaje. Ślimaki do rozmnażania zakupuje Pan od hodowców ślimaków. Są to tzw. ślimaki mateczniki, czyli takie, które będą składały jaja w celu dalszego rozmnażania się. Tak więc, po zakupie ślimaki te są przez Pana hodowane w celu dalszego rozmnażania się i sprzedaży. Czas sprzedaży jednego wylęgu zajmuje od 2 do 4 miesięcy. Przez ten czas ponosi Pan znaczne koszty na potrzebne jedzenie i suplementy diety. Rozmnażanie ślimaków następuje w miesiącach kwiecień - październik i w tych miesiącach dokonuje Pan sprzedaży nadwyżki wyhodowanych (rozmnożonych) ślimaków. Natomiast w miesiącach od listopada do marca, zwierzęta nie są sprzedawane, muszą mieć czas na rozmnażanie i urośnięcie, a to przypada na zimowy okres czasu. Ponieważ wyklute ślimaki rosną 2-4 miesiące, przez ten czas młode osobniki jak i ich rodzice przez cały rok potrzebują stałego dostępu do urozmaiconej diety, świeżych warzyw i owoców, oraz innych dodatków (wapń, podłoże białko roślinne, białko zwierzęce i inne dodatki). Swoje zwierzęta domowe (ślimaki) które są tzw. ślimakami- reproduktorami, trzyma Pan w mieszkaniu. Część ślimaków afrykańskich jako ślimaki-reproduktory pozostaje u Pana dalej w celu dalszego rozmnażania się a sprzedażą objęte są tylko te ślimaki, które się rozmnożyły. Całą hodowlę prowadzi Pan w mieszkaniu, nie zatrudnia innych osób do prowadzenia swojej hodowli. Nie posiada Pan żadnej nieruchomości gruntowej, ani rolnej. Sprzedaż ślimaków afrykańskich odbywa się do klientów indywidualnych po 1-2 sztukach. Nie ma Pan stałych zleceń od firm na zakup ślimaków i nie sprzedaje ślimaków do dużych firm, które kupowałyby ślimaki od Pana hurtowo. Klasyfikacja statystyczna świadczonych usług hodowli ślimaka jadalnego wg Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług to 01.49.23.0 jako: „Ślimaki, świeże, schłodzone, zamrożone, suszone, solone, w solance, z wyłączeniem ślimaków morskich”.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty