Interpretacja indywidualna z dnia 19.04.2019, sygn. 0111-KDIB3-2.4012.44.2019.1.AZ, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-2.4012.44.2019.1.AZ
obowiązku wystawiania faktur VAT do końca okresu na jaki została zawarta umowa najmu pomimo tego, że usługa najmu nie jest faktycznie przez Wnioskodawcę świadczona
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 15 stycznia 2019 r. (data wpływu 21 stycznia 2019 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku obowiązku wystawiania faktur VAT do końca okresu na jaki została zawarta umowa najmu pomimo tego, że usługa najmu nie jest faktycznie przez Wnioskodawcę świadczona jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 21 stycznia 2019 r. wpłynął do tutejszego Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku wystawiania faktur VAT do końca okresu na jaki została zawarta umowa najmu pomimo tego, że usługa najmu nie jest faktycznie przez Wnioskodawcę świadczona.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
W dniu 16 lipca 2018 r. Wnioskodawca (wynajmujący) zawarł ze spółką sp. z o.o. umowę najmu lokalu o powierzchni około 350 m2, usytuowanego na poziomie 1 w budynku należącym do wynajmującego znajdującego się w J. przy ul. H. Strony ustaliły, iż lokal przeznaczony został do prowadzenia działalności określonej w umowie sp. z o.o. z dnia 23 grudnia 2002 r., w tym prowadzenie () i przez podmioty powiązane z najemcą kapitałowo lub organizacyjnie. Umowę najmu strony zawarły na czas 5 lat licząc od dnia przekazania lokalu najemcy (§ 3 umowy najmu).
Lokal został przekazany najemcy w dniu 1 sierpnia 2018 r. co potwierdzone zostało protokołem zdawczo-odbiorczym z dnia 1 sierpnia 2018 r.
Zgodnie z zapisami § 7 ust. 1 umowy najmu najemca zobowiązał się do uiszczania na rzecz wynajmującego czynszu miesięcznego w wysokości: 14 000 zł netto miesięcznie, powiększonego o należny podatek od towarów i usług na podstawie faktury VAT wystawionej przez wynajmującego. Kwota czynszu została uzgodniona przez strony w stałej zryczałtowanej wysokości za lokal miesięcznie. Strony ustaliły, iż czynsz będzie płatny na rachunek bankowy wynajmującego wskazany na fakturze VAT w terminie 14 dni od dnia dostarczenia najemcy faktury VAT. Czynsz i inne opłaty przewidziane umową najmu najemca zobowiązany był uiszczać począwszy od daty przejęcia lokalu. W § 12 umowy najmu strony uzgodniły, iż faktury VAT będą doręczane na adres oddziału pozwanego w K., znajdującego się przy ul. L.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty