Interpretacja indywidualna z dnia 30.04.2019, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.91.2019.2.RK, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.91.2019.2.RK
Obowiązek podatkowy
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 11 lutego 2019 r. (data wpływu 21 lutego 2019 r.), uzupełnionym pismem z dnia 3 kwietnia 2019 r. (data wpływu 8 kwietnia 2019 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia obowiązku podatkowego w Polsce w 2019 r. i w 2020 r. jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 21 lutego 2019 r. do tutejszego Organu wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia obowiązku podatkowego w Polsce.
Wniosek ten nie spełniał wymogów, o których mowa w art. 14b § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.), w związku z czym pismem z dnia 22 marca 2019 r., Nr 0113-KDIPT2-1.4011.91.2019.1.RK, na podstawie art. 13 § 2a, art. 169 § 1 i § 2 w zw. z art. 14h wymienionej ustawy, wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia.
Wezwanie do uzupełnienia ww. wniosku wysłano za pośrednictwem platformy ePUAP - w dniu 22 marca 2019 r. - identyfikator poświadczenia doręczenia UPD (data doręczenia 27 marca 2019 r.). Wnioskodawca uzupełnił powyższy wniosek pismem nadanym za pośrednictwem operatora pocztowego w dniu 3 kwietnia 2019 r., które wpłynęło w dniu 8 kwietnia 2019 r.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca jest obywatelem Rzeczypospolitej Polskiej. W roku 2018 i w latach poprzednich podlegał w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Z końcem 2018 r. Wnioskodawca podjął decyzję o wyprowadzce na Cypr. Wnioskodawca już w poprzednich latach przebywał na Cyprze w związku z prowadzonymi tam interesami oraz coraz większym rozwojem życia publicznego i towarzyskiego. Ostatecznie Wnioskodawca postanowił przenieść ośrodek swoich interesów życiowych i gospodarczych na Cypr. Wnioskodawca jest udziałowcem trzech cypryjskich spółek. W najbliższym czasie Wnioskodawca planuje założyć na terenie Cypru kolejną spółkę. Ponadto, Wnioskodawca jest zatrudniony na Cyprze na podstawie umowy o pracę na stanowisku menadżera. Wnioskodawca wynajmuje na Cyprze mieszkanie, posiada skrytkę pocztową oraz ma podpisane umowy na TV, Internet i telefon. Wnioskodawca założył rachunek bankowy na Cyprze, na który przelał zdecydowaną większość środków pieniężnych zgromadzonych na polskich rachunkach bankowych (pozostała na polskich rachunkach kwota służyć ma umożliwieniu pokrycia bieżących wydatków na utrzymanie podczas ewentualnych pobytów w Polsce). Wnioskodawca uzyskał Yellow Slip, który jest cypryjskim dokumentem niezbędnym m.in. dla medical card lub zarejestrowania na Cyprze samochodu. Wnioskodawca podlega cypryjskiemu ubezpieczeniu społecznemu. Wnioskodawca planuje również zakup samochodu i nieruchomości gruntowej na Cyprze, co wskazuje na zamiar dalszego trwałego pobytu na terytorium tego kraju. Wnioskodawca posiada na Cyprze znajomych i wiąże realizację swoich celów osobistych z Cyprem. Na Cyprze Wnioskodawca aktywnie spędza swój czas. Co szczególnie istotne, Wnioskodawca będzie przebywał na terenie Cypru dłużej niż 183 dni w ciągu roku. W Polsce Wnioskodawca posiada dwa mieszkania, które nie mogą zaspokajać potrzeb mieszkaniowych Wnioskodawcy, ponieważ zostały oddane do użytku na rzecz osób trzecich na podstawie umów najmu. Wnioskodawca nie uczestniczy w Polsce w życiu kulturalnym i politycznym. Nie należy do żadnych organizacji ani stowarzyszeń. Wnioskodawca posiada rachunek bankowy w polskim banku, który jak wspomniano, służy pokryciu wydatków związanych z krótkotrwałymi pobytami w Polsce. Wnioskodawca pełni funkcję prezesa oraz prokurenta w polskiej spółce, jednakże nie otrzymuje z tego żadnego wynagrodzenia. Wnioskodawca jest bezpośrednim udziałowcem jednej spółki prowadzącej działalność na terenie Polski. W Polsce mieszka siostra i matka Wnioskodawcy, które Wnioskodawca będzie okazjonalnie odwiedzał. Przy tym, ze względu na zmianę miejsca zamieszkania siostra i matka będą odwiedzały Wnioskodawcę na Cyprze.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty