06.03.2019 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 06.03.2019, sygn. 0115-KDIT1-3.4012.88.2019.1.AT, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1-3.4012.88.2019.1.AT

Brak prawa do odliczenia podatku naliczonego od wydatków związanych z realizacją projektu.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 11 lutego 2019 r. (data wpływu 12 lutego 2019 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku prawa do odliczenia podatku naliczonego od wydatków związanych z w ramach zadań własnych Gminy jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 lutego 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku prawa do odliczenia podatku naliczonego od wydatków związanych z w ramach zadań własnych Gminy.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Gmina jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. W myśl art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku (Dz. U. z 2018 r. poz. 2174 ze zm.) o podatku od towarów i usług, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawne oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą.

Ustawodawca w art. 15 ust. 2 przytoczonej ustawy wyjaśnia, iż pojęcie działalności gospodarczej obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych. Nadmienić należy, że art. 15 ust. 6 przytoczonej ustawy wskazuje wprost, iż organy władzy publicznej, które realizują zadania nałożone odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji zadań do których zostały powołane, nie uznaje się za podatników podatku od towarów i usług. Gmina będąca organem władzy publicznej funkcjonuje jako podatnik podatku od towarów i usług w zakresie obejmującym zawarte umowy cywilnoprawne oraz w przypadku, w którym dokonuje czynności, które nie są zadaniami własnymi. Zatem, uznanie jednostki samorządu terytorialnego jako podatnika podatku VAT w ramach określonej transakcji, bądź dokonywanych czynności, zależy od tego, czy podmiot zachowuje się jak organ władzy, czy jak przedsiębiorca.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne