14.02.2019 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 14.02.2019, sygn. 0114-KDIP1-3.4012.744.2018.1.SM, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-3.4012.744.2018.1.SM

Przedawnienie prawa do zwrotu nadwyżki podatku wykazanej w deklaracji podatkowej

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 19 grudnia 2018 r. (data wpływu 28 grudnia 2018 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie przedawnienia prawa do zwrotu nadwyżki podatku VAT wykazanej w deklaracji podatkowej - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 grudnia 2018 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie przedawnienia prawa do zwrotu nadwyżki podatku VAT wykazanej w deklaracji podatkowej.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

W 2010 r. została złożona ostatnia deklaracja VAT i od tamtego czasu działalność została zawieszona na okres 2 lat, po czym w związku z tym, iż nic się nie działo w prowadzonej działalności, więc po odwieszeniu zostawała ona ponownie zawieszana na kolejny okres 2 lat i tak do dnia dzisiejszego. Powodem zawieszenia działalności był przede wszystkim obowiązek płacenia składek ZUS, który w chwili braku przynoszenia jakichkolwiek zysków był co miesiąc bardzo dużym obciążeniem finansowym. Natomiast kiedy działalność jest zawieszona to obowiązek płacenia składek ZUS ustaje.

Mimo wszystko w okresie funkcjonowania działalności do czasu pierwszego zawieszenia został zgromadzony w wyniku kosztów podatek VAT do zwrotu, o którego zwrot Wnioskodawczyni chciałaby się zwrócić.

Zgodnie z przepisami po upływie 5 lat od dnia powstania zobowiązania podatkowego, przedawnia się tylko prawo do poboru podatku, gdyż nie ma żadnego przepisu, który regulowałby przedawnienie prawa do zwrotu podatku VAT na konto podatnika.

W przekonaniu Wnioskodawczyni zgromadzony VAT, o którego zwrot zamierza się ubiegać, stanowi jej konstytucyjną własność i nie ma żadnych podstaw do tego, aby móc to odebrać.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne