25.01.2019 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 25.01.2019, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.587.2018.2.AP, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.587.2018.2.AP

Zwolnienie przedmiotowe

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 3 grudnia 2018 r. (data wpływu 6 grudnia 2018 r.), uzupełnionym pismem z dnia 17 stycznia 2019 r. (data wpływu 18 stycznia 2019 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia przedmiotowego jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6 grudnia 2018 r. wpłynął do tutejszego Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych.

Wniosek ten nie spełniał wymogów, o których mowa w art. 14b § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.), w związku z czym pismem z dnia 4 stycznia 2019 r., Nr 0113-KDIPT2-1.4011.587.2018.1.AP, na podstawie art. 13 § 2a, art. 169 § 1 w związku z art. 14h wymienionej ustawy, wezwano Wnioskodawczynię do uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia.

Wezwanie do uzupełnienia ww. wniosku wysłano w dniu 4 stycznia 2019 r. (data doręczenia 11 stycznia 2019 r.). Wnioskodawczyni uzupełniła powyższy wniosek pismem z dnia 17 stycznia 2019 r., nadanym za pośrednictwem operatora pocztowego w dniu 17 stycznia 2019 r., które wpłynęło w dniu 18 stycznia 2019 r.

We wniosku oraz jego uzupełnieniu przedstawiono następujący stan faktyczny:

Wnioskodawczyni jest rolnikiem, który prowadzi działalność w zakresie przetwórstwa mleka i wyrobu serów, pozyskanych z własnej hodowli krów oraz od rolników.

Proces produkcji sera korycińskiego wygląda następująco: mleko poddawane jest obróbce cieplnej i wlewane jest do naczynia, w którym znajduje się sól kuchenna, a następnie mleko mieszane jest z podpuszczką (kompleksem enzymów, występujących w tylnej części trawieńca cieląt) rozpuszczoną w wodzie. W przypadku serów dojrzewających do mleka dodatkowo dodawane są bakterie mleczarskie, które nadadzą serowi pożądany charakter. Następuje koagulacja kazeiny - głównego białka mleka - i jej przejście w żel, zwany skrzepem. Skrzep tnie się ostrzami w niewielkie kostki o określonych wymiarach, aby ułatwić wyciek serwatki. Masę miesza się i ogrzewa zgodnie z recepturą. Czynność mieszania i osadzania ziarna serowego na dnie naczynia powtarza się 2-3 razy. Obróbka mechaniczna i cieplna ziarna prowadzi do oddzielenia serwatki od ziarna serowego. Uzyskaną gęstwę serową umieszcza się w formach, które nadają serowi odpowiedni kształt. Następnie ser jest prasowany grawitacyjnie lub z użyciem nacisku. Tak powstaje świeży ser żółty. Jeśli ma się uzyskać sery dojrzewające, proces technologiczny jest kontynuowany, a uformowaną masę serową soli się, czasem podbarwia, dodaje dodatki ziołowe i odstawia do dojrzewalni, gdzie nabiera potrzebnych cech sensorycznych - smaku i zapachu.

Podstawowym surowcem zwierzęcym do otrzymywania enzymów, w tym wykorzystywanych przy produkcji serów, były do niedawna gruczoły wydzielania wewnętrznego, stanowiące uboczny produkt w rzeźniach. Ściany żołądka młodych ssaków zawierają znaczne ilości enzymu proteolitycznego - podpuszczki, która jest wykorzystywana w przemyśle serowarskim do wytrącania skrzepu kazeiny. Jednakże obecnie podstawowym źródłem enzymów są drobnoustroje, ze względu na różnorodność produkowanych enzymów i na niską cenę procesów biotechnologicznych ich otrzymywania, a także ze względu na powstały deficyt stosowanych wcześniej surowców naturalnych. Sery otrzymuje się przez obróbkę skrzepu uzyskanego przez koagulację kazeiny, głównego białka mleka. Zawartość poszczególnych składników w serach jest bardzo zróżnicowana i zależy w dużym stopniu od gatunku oraz zawartości tłuszczu w mleku.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne