09.08.2018

Interpretacja indywidualna z dnia 09.08.2018, sygn. 0111-KDIB1-1.4010.278.2018.1.NL, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-1.4010.278.2018.1.NL

ustalenie czy w odniesieniu do opłat za uzyskanie licencji, o których mowa we wniosku, zastosowanie znajdzie ograniczenie wynikające z art. 15e ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2018 r., poz. 800 z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 29 czerwca 2018 r. (data wpływu 4 lipca 2018 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie ustalenia czy w odniesieniu do opłat za uzyskanie licencji, o których mowa we wniosku, zastosowanie znajdzie ograniczenie wynikające z art. 15e ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 lipca 2018 r. do Organu wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie ustalenia czy w odniesieniu do opłat za uzyskanie licencji, o których mowa we wniosku, zastosowanie znajdzie ograniczenie wynikające z art. 15e ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest Spółką z ograniczoną odpowiedzialnością produkującą wyroby dla branży motoryzacyjnej. Pośród produktów wytwarzanych przez Wnioskodawcę znajdują się elementy zawieszenia silnika, nadwozia oraz układu wydechowego, a także osłony i pokrywy silnika. Oprócz produkcji wyrobów gotowych, Wnioskodawca zajmuje się także ich dystrybucją do firm motoryzacyjnych.

Wnioskodawca zawarł z podmiotami powiązanymi w rozumieniu art. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych cztery umowy licencyjne, na mocy których korzysta z technologii produkcji i patentów będących własnością licencjodawców w zamian za wynagrodzenie (opłaty licencyjne). Umowy licencyjne dają Wnioskodawcy możliwość wykorzystania w produkcji wyrobów Wnioskodawcy specjalistycznych rozwiązań technicznych, handlowych, organizacyjnych oraz wiedzy i doświadczenia zdobytego przez licencjodawców. Na ich podstawie Wnioskodawca otrzymuje i wykorzystuje dane poufne, w tym szczegółowe dane techniczne dotyczące produkowanych wyrobów zawarte w pisemnych specyfikacjach oraz rysunkach. Wnioskodawca utrzymuje także dostęp do informacji dotyczących źródeł pozyskiwania surowców, listy klientów, danych matematycznych, co umożliwia mu wytwarzanie najwyższej jakości części samochodowych. Każda z umów dotyczy innej kategorii wyrobów gotowych. Występuje też sytuacja, gdzie dwie umowy dotyczą tej samej kategorii wyrobów, co wynika z faktu, iż prawa do części technologii posiada jeden podmiot powiązany, a prawa do pozostałej części inny podmiot powiązany.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne