19.06.2018 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 19.06.2018, sygn. 0112-KDIL2-3.4012.213.2018.2.EZ, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-3.4012.213.2018.2.EZ

Wykup samochodu i wprowadzenie go do majątku prywatnego nie będzie skutkował opodatkowaniem podatkiem od towarów i usług, ani w momencie zakupu, ani w momencie sprzedaży.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 30 kwietnia 2018 r. (data wpływu 2 maja 2018 r.), uzupełnionym pismem z dnia 7 czerwca 2018 r. (data wpływu 7 czerwca 2018 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności przekazania samochodu wykupionego z leasingu do majątku prywatnego oraz późniejszej jego odsprzedaży jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 maja 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności przekazania samochodu wykupionego z leasingu do majątku prywatnego oraz późniejszej jego odsprzedaży. Wniosek uzupełniono w dniu 7 czerwca 2018 r. o adres elektroniczny Wnioskodawcy w systemie ePUAP.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Podatnik zawarł z Leasingodawcą umowę leasingu operacyjnego, przedmiotem której jest samochód osobowy. Podatnik jako leasingobiorca prowadzący działalność gospodarczą i będący podatnikiem VAT wykorzystywał przedmiot umowy leasingu dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej. Faktury Leasingodawcy wprowadzone były do ewidencji prowadzonej w formie książki przychodów i rozchodów oraz uwzględniane w rejestrze zakupu. Od faktur odliczano podatek VAT w wysokości 50%. Podatnik, po zakończeniu umowy leasingu operacyjnego, zamierza dokonać jego wykupu. Wykup samochodu nastąpi na podstawie faktury wystawionej na Przedsiębiorcę. Podatnik nie zamierza wprowadzać samochodu do ewidencji środków trwałych, ponieważ zamierza od razu w momencie wykupu przeznaczyć go do majątku prywatnego i nie wykorzystywać go więcej w prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne