30.03.2018 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 30.03.2018, sygn. 0111-KDIB3-3.4012.18.2018.1.PK, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-3.4012.18.2018.1.PK

Powstanie obowiązku podatkowego, obowiązku wystawienia faktur korygujących oraz prawa do odliczenia podatku naliczonego w przypadku transakcji pomiędzy spółką przejmowaną a przejmującą

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 18 stycznia 2018 r. (data wpływu 29 stycznia 2018 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie powstania obowiązku podatkowego, obowiązku wystawienia faktur korygujących oraz prawa do odliczenia podatku naliczonego w przypadku transakcji pomiędzy spółką przejmowaną a przejmującą jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 stycznia 2018 r. wpłynął do Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie powstania obowiązku podatkowego oraz prawa do odliczenia podatku naliczonego w przypadku transakcji pomiędzy spółką przejmowaną a przejmującą.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca (Spółka) jest spółką prowadzącą działalność gospodarczą w zakresie działania portali internetowych oraz świadczenia usług on-line.

Jednocześnie, Wnioskodawca jest jedynym udziałowcem Spółki z o.o. którą zamierza przejąć [dalej: Spółka przejmowana], która swoją działalność koncentruje na świadczeniu usług IT dla podmiotów działających w branży medialnej.

Zarówno Wnioskodawca, jak i Spółka przejmowana [dalej: Wnioskodawca i Spółka przejmowana łącznie jako: Spółki] prowadzą działalność podlegającą opodatkowaniu VAT i są zarejestrowani na potrzeby podatku VAT jako podatnicy VAT czynni. Obie Spółki należą do tej samej międzynarodowej grupy kapitałowej [dalej: Grupa].

W związku z obecnym modelem biznesowym obowiązującym w Grupie, Wnioskodawca w ramach prowadzonej działalności gospodarczej [dalej: DG] świadczy na rzecz Spółki przejmowanej szereg usług, np. usługi księgowe, usługi kadrowe, obsługi administracyjnej, obsługi prawnej czy usługi najmu. Usługi te mają, co do zasady, charakter usług ciągłych i są rozliczane w oparciu o przyjęte okresy rozliczeniowe (miesiąc lub kwartał), co znajduje odpowiednie odzwierciedlenie w umowach/porozumieniach łączących Spółki i na wystawionych z tego tytułu fakturach. Obecnie w związku z procesem restrukturyzacji w Grupie, planowane jest połączenie Wnioskodawcy i Spółki przejmowanej [dalej: Połączenie]. Połączenie to miałoby nastąpić w trybie połączenia przez przejęcie zgodnie z art. 492 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych [dalej: KSH], tj. cały majątek Spółki przejmowanej zostanie przeniesiony na Wnioskodawcę (spółkę przejmującą).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne