Interpretacja indywidualna z dnia 02.03.2018, sygn. 0111-KDIB2-1.4510.10.2018.1.JP, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-1.4510.10.2018.1.JP
Czy wydatki poniesione dotychczas, jak również wydatki, które zostaną poniesione w przyszłości przez Wnioskodawcę w związku z przygotowaniem i przeprowadzeniem IPO oraz wprowadzeniem już istniejących akcji Spółki na GPW bez podnoszenia kapitału zakładowego, stanowią koszt uzyskania przychodów w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o CIT?
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 22 grudnia 2017 r. (data wpływu 2 stycznia 2018 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych w związku z przygotowaniem i przeprowadzeniem pierwszej oferty publicznej oraz wprowadzeniem akcji spółki na GPW bez podnoszenia kapitału zakładowego jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 2 stycznia 2018 r. wpłynął do tutejszego Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych w związku z przygotowaniem i przeprowadzeniem pierwszej oferty publicznej oraz wprowadzeniem akcji spółki na GPW bez podnoszenia kapitału zakładowego.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny/zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca S.A. (dalej: Wnioskodawca lub Spółka) jest spółką akcyjną z siedzibą w Polsce i zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2016 r., poz. 1888 z późn. zm., winno być: t.j. Dz. U. z 2017 r., poz. 2343 z późn. zm.; dalej: ustawa o CIT) podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce. Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w ramach szeroko rozumianej branży internetowej, głównie poprzez wydawnictwo gier komputerowych. Spółka planuje swój debiut na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie (dalej: ,,GPW), poprzez wprowadzenie swoich akcji na GPW w formie pierwszej oferty publicznej (dalej: IPO). Spółka nie będzie emitowała nowych akcji, bowiem przedmiotem IPO będą jedynie istniejące już akcje Spółki, które pochodzą od jej obecnych akcjonariuszy. W związku z powyższym, w ramach przeprowadzenia IPO nie nastąpi podwyższenie kapitału zakładowego Spółki. W ocenie Wnioskodawcy, wprowadzenie akcji na GPW przyniesie wiele korzyści dla Spółki i jej wspólników, tj. wzmocni wizerunek Spółki na rynku poprzez rozpowszechnienie wiedzy o Spółce i jej działalności gospodarczej, podniesie jej wiarygodność i prestiż w oczach inwestorów oraz poprawi efektywność działalności operacyjnej Spółki. Debiut na GPW pozwoli na dokonanie obiektywnej wyceny majątku Wnioskodawcy poprzez rynkową wycenę wartości. Bez wątpienia, publiczna emisja akcji jest również czynnikiem motywującym dla pracowników, w tym kadry zarządzającej Spółki. Wprowadzenie Spółki na GPW będzie też miało pozytywny wpływ na zdolność pozyskiwania przez Spółkę wykwalifikowanych pracowników. Rynek usług IT zmaga się obecnie z niedoborem specjalistów. Fakt notowania Spółki na GPW oznacza jej większą rozpoznawalność, prestiż i stabilność, co powoduje, że jest ona chętniej brana pod uwagę jako miejsce pracy przez wysokiej klasy specjalistów. Dodatkowo funkcjonowanie Spółki w formie spółki akcyjnej notowanej na GPW umożliwi jej tworzenie atrakcyjnych dla pracowników programów motywacyjnych opartych o jej akcje. Z uwagi na planowany debiut na GPW, Spółka poniosła już, a także ponosić będzie w przyszłości niezbędne wydatki związane z przygotowaniem i prawidłowym przeprowadzeniem IPO.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty