22.02.2018 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 22.02.2018, sygn. 0111-KDIB3-1.4012.34.2018.1.AB, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-1.4012.34.2018.1.AB

opodatkowania czynności udzielenia pożyczki.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 i art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku wspólnym z 5 stycznia 2018 r. (data wpływu 18 stycznia 2018 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności udzielenia pożyczki jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 stycznia 2018 r. do tut. organu wpłynął wniosek wspólny o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej m.in. podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności udzielenia pożyczki.

We wniosku złożonym przez:

  • Zainteresowanego będącego stroną postępowania - S Sp. z o.o.
  • Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania - S Sp. z o.o.

przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka S Sp. z o.o. (dalej: Spółka lub Pożyczkodawca) jest osobą prawną - spółką z ograniczoną odpowiedzialnością - utworzoną zgodnie z polskim prawem spółek handlowych. Spółka należy do międzynarodowej grupy będącej jednym z głównych producentów sprzętu elektronicznego na świecie (dalej: Grupa).

Spółka S Sp. z o.o. (dalej: Spółka Powiązana lub Pożyczkobiorca) jest osobą prawną - spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, utworzoną zgodnie z polskim prawem spółek handlowych. Spółka należy do Grupy i zajmuje się przede wszystkim produkcją sprzętu AGD. Zarówno Spółka, jak i Spółka Powiązana są podatnikami VAT czynnymi. Dla potrzeb niniejszego wniosku Spółka oraz Spółka Powiązana określane będą łącznie jako Spółki.

Obecnie Spółka planuje udzielić finansowania Spółce powiązanej. W tym celu między Spółką a Pożyczkobiorcą zawarta zostanie umowa pożyczki (dalej: Umowa). Umowa określa maksymalną kwotę, na jaką Spółce powiązanej udzielone zostanie finansowanie. Zgodnie z postanowieniami Umowy, datą wypłaty kwoty pożyczki będzie dzień, w którym rata pożyczki zostanie zaksięgowana na rachunku bankowym Pożyczkobiorcy w autoryzowanym banku. Zaciągnięcie pożyczki przez Pożyczkobiorcę powinno nastąpić w ciągu 90 dni od daty zawarcia Umowy. Określona w Umowie kwota finansowania będzie udostępniona Spółce powiązanej w okresie rocznym od daty wskazanej w Umowie (tzw. Okres zobowiązania). Co do zasady, Pożyczkobiorca zobowiązany będzie do zwrotu rat pożyczki na rzecz Pożyczkodawcy na koniec okresu zobowiązania. W przypadku uzyskania zgody Pożyczkodawcy, Pożyczkobiorca może zapłacić całość/część rat przed ww. terminem. W takim przypadku, Pożyczkobiorca zobowiązany jest poinformować Pożyczkodawcę o zamiarze wcześniejszej zapłaty rat co najmniej na miesiąc przed planowaną zapłatą.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne