Interpretacja indywidualna z dnia 30.01.2018, sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.834.2017.1.ALN, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.834.2017.1.ALN
W zakresie: prowadzenia stołówek szkolnych, organizacji kolonii - wypoczynku dla dzieci i młodzieży z terenu Gminy oraz innych gmin i powiatów, wystawiania duplikatów świadectw i legitymacji szkolnych.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 20 listopada 2017 r. (data wpływu 22 listopada 2017 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania, iż Gmina w związku z świadczonymi usługami:
- prowadzenia stołówek szkolnych,
- organizacji kolonii - wypoczynku dla dzieci i młodzieży z terenu Gminy oraz innych gmin i powiatów,
- wystawiania duplikatów świadectw i legitymacji szkolnych,
nie wykonuje czynności zwolnionych od podatku od towarów i usług a podlega wyłączeniu z opodatkowania podatkiem VAT na podstawie art. 15 ust. 6 ustawy jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 22 listopada 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania, iż Gmina w związku z świadczonymi usługami:
- prowadzenia stołówek szkolnych,
- organizacji kolonii - wypoczynku dla dzieci i młodzieży z terenu Gminy oraz innych gmin i powiatów,
- wystawiania duplikatów świadectw i legitymacji szkolnych,
nie wykonuje czynności zwolnionych od podatku od towarów i usług a podlega wyłączeniu z opodatkowania podatkiem VAT na podstawie art. 15 ust. 6 ustawy.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Gmina jest czynnym podatnikiem podatku VAT. W ramach centralizacji podatku VAT od 01.01 2017r. obejmuje jednostki organizacyjne gminy, w tym szkoły i przedszkola.
Jednym z zadań publicznych, jakie realizuje Gmina a wskazanym w ustawie o samorządzie gminnym w art. 7 ust 1 pkt 8 jest zadanie własne w zakresie edukacji publicznej. Ustawa o systemie oświaty określa sposób funkcjonowania szkół i przedszkoli, które mają realizować zadania z zakresu edukacji publicznej. Stosownie do treści art. 67a ustawy o systemie oświaty szkoła lub przedszkole w celu zapewnienia prawidłowej realizacji zadań opiekuńczych, w szczególności wspierania prawidłowego rozwoju dzieci może zorganizować stołówkę. Takie właśnie stołówki funkcjonują w szkołach i przedszkolach prowadzonych przez Gminę . Korzystanie z tych stołówek jest odpłatne. Ze stołówki korzystają uczniowie i nauczyciele Wysokość stawki żywieniowej ustalana jest przez dyrektorów szkół i przedszkoli w porozumieniu z organem prowadzącym w myśl art. 67a pkt 3 ustawy o systemie oświaty. Do opłat wnoszonych za korzystanie przez dzieci z posiłku, nie wlicza się wynagrodzeń pracowników i składek naliczanych od tych wynagrodzeń oraz kosztów utrzymania stołówki.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty