25.01.2018 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 25.01.2018, sygn. 0114-KDIP2-2.4010.303.2017.1.AS, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-2.4010.303.2017.1.AS

W zakresie amortyzacji pieca i urządzeń technologicznych.l

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 29 listopada 2017 r. (data wpływu 12 grudnia 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie amortyzacji pieca i urządzeń technologicznych jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 grudnia 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie amortyzacji pieca i urządzeń technologicznych.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca prowadził inwestycję w zakresie rozbudowy bazy produkcyjnej obejmującą budowę pieca do produkcji szkła oraz nowych linii produkcyjnych do produkcji opakowań szklanych, w tym maszyn i urządzeń do kontroli jakości, sortowania, pakowania, zdobienia. Inwestycja obejmowała budowę budynków, budowli, instalację urządzeń produkcyjnych. W związku z wartością inwestycji oraz jej złożoności, stopniem komplikacji technicznych i technologicznych, pozwolenie na użytkowanie dla wszystkich obiektów, które wymagają takiego pozwolenia (w szczególności budynków) uzyskano już po rozruchu pieca i uruchomieniu produkcji. Zaznaczyć należy, że produkcja hutnicza, w tym szklarska, na skalę przemysłową oznacza utrzymywanie procesu wytopu szkła i produkcji opakowań bez jakichkolwiek przerw, tzn., że jest to produkcja zmianowa, prowadzona 24h/7. W związku z powyższym, po uruchomieniu pieca niezbędny był natychmiastowy odbiór szkła i w tym momencie Wnioskodawca dokonywał tzw. produkcji testowej celem wykrycia ewentualnych nieprawidłowości, błędów, problemów technicznych. Po usunięciu wspomnianych braków i usterek zarówno piec, jak i urządzenia technologiczne, uzyskały pełną wydajność. Oznacza to, że osiągnęły pełną kompletność i zdatność do użytku. Błędy zostały wyeliminowane, a maszyny zawierały wszystkie elementy potrzebne do użytku. Jest to stan rzeczywisty, niezależny od regulacji prawnych. Cecha zdatności do użytku wypełniła się w tym przypadku zatem poprzez fakt, iż maszyny znalazły się w stanie umożliwiającym ich używanie. Wówczas rozpoczęto produkcję przeznaczoną do sprzedaży, co oznacza, że środki trwałe spełniły przesłanki określone w art. 16a ust. 1 i ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych z 15.02.1992 r. (Dz. U. z 2016 r. poz. 1888 z późn. zm ). Zaznaczyć należy, że pozwolenie na użytkowanie wydano już po przyjęciu środków trwałych do używania.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne