Interpretacja indywidualna z dnia 15.01.2018, sygn. 0115-KDIT3.4011.404.2017.1.MR, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.404.2017.1.MR
1. Czy w wyniku działalności Wnioskodawcy w Niemczech dochodzi do powstania stałej placówki lub zakładu w rozumieniu umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej między RP a RFN? 2. Czy opisane wyżej czynności w ramach wykonywanej przez Wnioskodawcę działalności powinny być opodatkowane podatkiem dochodowym wyłącznie w Polsce? 3. Gdyby w przyszłości wydawanie ostatecznych orzeczeń i zaleceń odbywało się w pomieszczeniach MDK, to warunkowałoby to powstanie stałej placówki lub "zakładu" w Niemczech?
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 4 grudnia 2017 r. (data wpływu), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodu uzyskiwanego z tytułu działalności na terenie Niemiec jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 4 grudnia 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodu uzyskiwanego z tytułu działalności na terenie Niemiec.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe.
Od lipca 2013 r. Wnioskodawca współpracuje z MDK w Niemczech. Jest to instytucja publiczna, która wydaje orzeczenia o zdolności do pracy, konieczności rehabilitacji medycznej i psychoterapii oraz innych świadczeń zdrowotnych i socjalnych na zlecenie niemieckich kas chorych.
Część jego pracy wykonywanej na zlecenie MDK polega na przyjmowaniu i badaniu pacjentów oraz wydawaniu orzeczeń i zaleceń odnośnie do zdolności do pracy oraz rehabilitacji medycznej i zawodowej. Odbywa się to w pomieszczeniach należących do MDK. Charakter tytułu własności/użytkowania tych pomieszczeń przez MDK nie jest Wnioskodawcy znany. Z tytułu udostępniania jemu tych pomieszczeń na czas przyjmowania pacjentów, MDK pobiera od niego, począwszy od 1 września 2016 roku, kwotę 5 euro od jednego przyjętego pacjenta. W aneksie do umowy współpracy między stronami, datowanym na 1 września 2016 r., zawarte jest zdanie, że wprowadzenie powyższej regulacji nie uzasadnia stosunku podnajmu. Dodatkowo podkreślono, że Wnioskodawca nie ma prawa wysuwać roszczeń co do używania pomieszczeń MDK oraz że ich udostępnianie na potrzeby jego działalności możliwe jest/będzie tylko w razie ich ogólnej dostępności.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty