04.01.2018 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 04.01.2018, sygn. 0115-KDIT1-2.4012.811.2017.1.RS, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1-2.4012.811.2017.1.RS

W zakresie sposobu udokumentowania otrzymanego rabatu pośredniego oraz uznania wartości przyznanego rabatu za kwotę netto.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 26 września 2017 r. (data wpływu 8 listopada 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:

  • sposobu udokumentowania otrzymanego rabatu pośredniego &− jest prawidłowe,
  • uznania wartości przyznanego rabatu za kwotę netto &− jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 listopada 2017 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie sposobu udokumentowania otrzymanego rabatu pośredniego oraz uznania wartości przyznanego rabatu za kwotę netto.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

S. sp. z o.o. (dalej: Wnioskodawca) jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem VAT. Prowadzi przeważającą działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży detalicznej prowadzonej w niewyspecjalizowanych sklepach z przewagą żywności, napojów i wyrobów tytoniowych. Przedmiot pozostałych działalności to m. in. produkcja wyrobów z mięsa, włączając wyroby z mięsa drobiowego, pozostałe przetwarzanie i konserwowanie owoców i warzyw, przetwórstwo mleka i wyrób serów. Wnioskodawca nabywa swoje produkty celem sprzedaży detalicznej w sklepach swojej sieci handlowej od Dystrybutorów (dalej również: Hurtowników, Dostawców), którzy z kolei nabywają je od Producentów. Wnioskodawca ma zawarte umowy dostawy z Dystrybutorami produktów. Czasami w wyjątkowych sytuacjach zawiera umowy bezpośrednio z Producentami, jednakże taka sytuacja faktyczna nie jest przedmiotem wniosku. Jeżeli dany produkt jest nabywany od Dystrybutora, Wnioskodawca nie zawiera już odrębnych umów dostawy z Producentem tego produktu. Z uwagi na brak obrotu bezpośrednio z Producentami nie otrzymuje od Producentów faktur sprzedażowych. Producentom zależy na ciągłym zwiększaniu wolumenu sprzedaży w sieci detalicznej Wnioskodawcy i w związku z tym podejmują szereg różnych działań, mających na celu zachęcenie zarówno bezpośrednich odbiorców, jak i tych, z którymi nie realizują bezpośrednio obrotów (w tym przypadku z Wnioskodawcą), do zwiększania zakupów produktów Producenta. Jednym z działań podejmowanych przez Producentów jest przyznawanie i wypłacanie bonusów (rabatów pośrednich) pieniężnych na podstawie zawartych z Wnioskodawcą pisemnych porozumień, w których określa się zasady kalkulacji wysokości otrzymywanych świadczeń. Przekazywane pieniężne rabaty pośrednie traktowane są zasadniczo jako rabaty pozwalające na obniżenie ostatecznej ceny sprzedawanych produktów danego Producenta i są dokumentowane wysławianymi przez Producentów notami uznaniowymi.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne