Interpretacja indywidualna z dnia 07.11.2017, sygn. 0115-KDIT3.4011.292.2017.1.WM, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.292.2017.1.WM
1. Czy Wnioskodawca będzie mógł w przyszłości rozliczyć opisane straty podatkowe prowadząc działalność gospodarczą, niezależnie od tego, czy będzie to jednoosobowa działalność gospodarcza, czy też Wnioskodawca działalność będzie prowadził jako wspólnik spółki osobowej? 2. Czy wypracowane straty powinny być rozliczone w taki sposób, że rozliczenie dokonywane jest przez ich odliczenie od dochodów w najbliższych kolejno następujących po sobie pięciu latach podatkowych, z tym, że wysokość obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50% kwoty tej straty? 3. Czy Wnioskodawcy przysługuje prawo do rozliczenia wskazanych strat po założeniu działalności gospodarczej lub po przystąpieniu jako wspólnik do spółki osobowej pomimo, że przez pewien czas nie prowadził w żadnej formie działalności gospodarczej?
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 20 września 2017 r. (data wpływu 25 września 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości odliczenia straty jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 25 września 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości odliczenia straty.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca jest polskim rezydentem podatkowym. Obecnie nie prowadzi działalności gospodarczej, tak w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej, jak również nie pozostaje wspólnikiem żadnej spółki osobowej. Wnioskodawca do kwietnia 2016 r. prowadził jednoosobową działalność gospodarczą. W kwietniu 2016 r. jednoosobowa działalność gospodarcza Wnioskodawcy została wykreślona z rejestru CEIDG. Dodatkowo, w okresie od połowy 2015 r. do wiosny 2017 r. Wnioskodawca był wspólnikiem w kilku spółkach osobowych, tj. komandytariuszem w spółkach komandytowych. Spółki komandytowe w okresie, w którym Wnioskodawca był ich wspólnikiem wypracowały stratę podatkową, tak za 2016 r., jak i w 2017 r. W konsekwencji. Wnioskodawcy przypisano stratę podatkową, której wysokość nie jest przedmiotem niniejszego wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, która została wykazana w rozliczeniu rocznym złożonym za 2016 r. Jak wspomniano, również w 2017 r. spółki komandytowe wykazały stratę podatkową w czasie, kiedy Wnioskodawca był ich komandytariuszem i w konsekwencji, Wnioskodawcy przypisano odpowiednie kwoty straty podatkowej. Na dzień złożenia niniejszego wniosku, w stosunku do straty za 2016 r., spełniony jest warunek stanowiący, że aby odliczyć stratę za ubiegły rok od dochodu w roku następnym lub w latach przyszłych, należy najpierw złożyć zeznanie roczne, w którym strata ta zostanie wykazana (przykładowo przywołać można tutaj wyrok Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 12 lipca 2002 r., sygn. akt I SA/Łd 1362/2000). Nie ma natomiast przeszkód, aby w 2017 r. zakładając, że Wnioskodawca będzie w tym roku posiadał status przedsiębiorcy, strata za 2017 r. ulega potrąceniu z dochodem już w danym roku podatkowym i w efekcie tego, do zeznania rocznego wpisujemy mniejszy dochód (dochód pomniejszony o stratę), czy też nawet stratę (gdy strata z jednej transakcji była wyższa, niż dochód z innej).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty