04.08.2017 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 04.08.2017, sygn. 0115-KDIT2-3.4010.102.2017.1.MK, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT2-3.4010.102.2017.1.MK

Czy zakupione i przekazane klientom upominki wręczane w momencie wydania nowego samochodu w salonie stanowią koszty uzyskania przychodu?

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 1 czerwca 2017 r. (data wpływu 6 czerwca 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6 czerwca 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów ponoszonych na tzw. upominki wręczane klientom podczas wydania nowego samochodu w salonie.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca spółka z o.o. jest autoryzowaną stacją obsługi samochodów XXY oraz YZ. Oprócz serwisu posiada salony samochodowe i zajmuje się sprzedażą samochodów ww. marek. Prowadzi sprzedaż opodatkowaną.

W ramach wydania nowego samochodu klient otrzymuje gadżet w postaci wyposażenia samochodu lub kwiaty, czasem zdarzają się sytuacje, że upominek zostaje wręczony w postaci butelki wina, bomboniery, zabawki z etykietą zawierającą nazwę firmy lub marki samochodu.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy zakupione i przekazane klientom upominki wręczane w momencie wydania nowego samochodu w salonie stanowią koszty uzyskania przychodu?

Zdaniem Wnioskodawcy, stosownie do treści art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity: Dz. U. z 2016 r., poz. 1888 z późniejszymi zmianami) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne