Interpretacja indywidualna z dnia 31.07.2017, sygn. 0114-KDIP1-2.4012.222.2017.1.JF, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-2.4012.222.2017.1.JF
w zakresie obowiązku rejestracji w Polsce
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 29 maja 2017 r. (data wpływu 1 czerwca 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku rejestracji w Polsce jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 1 czerwca 2017 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku rejestracji w Polsce.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
W. GmbH (dalej: Spółka, Wnioskodawca) prowadzi w Niemczech działalność gospodarczą w zakresie projektowania, produkcji i serwisu systemów sterowania urządzeniami wykorzystywanymi m.in. w energetyce. Wnioskodawca nie posiada w Polsce siedziby działalności gospodarczej, ani nie prowadzi działalności gospodarczej na terenie Polski. Spółka posiada siedzibę w Niemczech i tam też jest zarejestrowana na podatek od wartości dodanej. Wnioskodawca w przeszłości był również zarejestrowany na podatek od towarów i usług (dalej: podatek VAT) w Polsce, jednak w związku z zaprzestaniem wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT w Polsce wyrejestrował się i obecnie nie jest zarejestrowanym podatnikiem VAT w Polsce.
Wnioskodawca kupuje towary (urządzenia) od spółki z siedzibą w Polsce (dalej: Dostawca), na które ostatecznych nabywców pozyskuje Wnioskodawca. Dostawca jest zarejestrowanym w Polsce czynnym podatnikiem podatku VAT. Wnioskodawca po pozyskaniu zamówienia od finalnego odbiorcy nabywa od polskiego Dostawcy urządzenia na podstawie wystawionej przez Dostawcę faktury. Następnie Wnioskodawca sprzedaje te urządzenia do finalnego odbiorcy spoza Unii Europejskiej. Wysyłka urządzeń odbywa się bezpośrednio od polskiego Dostawcy do finalnego odbiorcy poza terytorium Unii Europejskiej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty