08.06.2017 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 08.06.2017, sygn. 1462-IPPP3.4512.154.2017.2.PC, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 1462-IPPP3.4512.154.2017.2.PC

W jaki sposób określić należy miejsce wykonania przez Wnioskodawcę usługi szkoleniowej opisanej we wniosku dla potrzeb opodatkowania jej podatkiem od towarów i usług? Czy w przypadku, gdy miejscem świadczenia przez Wnioskodawcę usługi szkoleniowej opisanej we wniosku jest Polska, świadczenie usługi przez Wnioskodawcę będzie podlegało zwolnieniu od podatku od towarów i usług?

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) oraz art. 223 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowej Administracji Skarbowej (Dz. U. z 2016 r., poz. 1948 z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 16 lutego 2017 r. (data wpływu 27 lutego 2017 r.), uzupełnionym w dniu 7 kwietnia 2017 r. (data wpływu 12 kwietnia 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:

  • określenia miejsca świadczenia i opodatkowania usług jest prawidłowe,
  • zastosowania zwolnienia od podatku dla szkoleń świadczonych na rzecz radców prawnych jest prawidłowe,
  • zastosowania zwolnienia od podatku dla szkoleń świadczonych na rzecz innych osób jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 lutego 2017 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług. Wniosek został uzupełniony w dniu 7 kwietnia 2017 r. (data wpływu 12 kwietnia 2017 r.), na wezwanie tut. Organu z dnia 28 marca 2017 r., skutecznie dostarczone Stronie w dniu 31 marca 2017 r.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca (dalej: Wnioskodawca) jest jednostką organizacyjną samorządu prowadzącą działalność, posiada osobowość prawną. Do ustawowych zadań Wnioskodawcy, jako jednostki samorządu należy w szczególności przygotowywanie aplikantów radcowskich do należytego wykonywania zawodu radcy prawnego oraz doskonalenie zawodowe radców prawnych (art. 41 pkt 4 ustawy o radcach prawnych). Realizując powyższy obowiązek, Wnioskodawca organizuje szkolenia zawodowe dla radców prawnych. Szkolenia takie adresowane są do radców prawnych będących członkami Wnioskodawcy, jednakże z uwagi na tematykę merytoryczną danego szkolenia, w ramach wolnych miejsc mogą brać w nich udział także radcowie prawni należący do innych Jednostek, osoby wykonujące analogiczny zawód prawniczy za granicą, lub inne osoby, przy czym co do zasady udział tych osób w organizowanych przez Wnioskodawcę szkoleniach jest sporadyczny i marginalny i jeżeli w ogóle występuje to nie przekracza 5% uczestników. Przedmiotem szkoleń organizowanych przez Wnioskodawcę są przede wszystkim zagadnienia z dziedziny prawa oraz zasad wykonywania zawodu radcy prawnego. Zagadnienia związane z organizacją szkoleń przez Wnioskodawcę oraz dotyczące udziału w nich radców prawnych określa uchwała Krajowej Rady z 11 grudnia 2015 r. w sprawie Regulaminu zasad wypełniania obowiązku doskonalenia zawodowego przez radców prawnych i zadań organów samorządu służących zapewnieniami przestrzegania tego obowiązku.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne