Interpretacja indywidualna z dnia 07.06.2017, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.87.2017.1.KS, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.87.2017.1.KS
W zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych dokonywanych od wartości początkowej budynku częściowo oddanego do użytkowaniaW zakresie skutków podatkowych dokonania zniesienia współwłasności.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1, art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku wspólnym z dnia 6 kwietnia 2017 r. r. (data wpływu 18 kwietnia 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych dokonywanych od wartości początkowej budynku częściowo oddanego do użytkowania jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 18 kwietnia 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych dokonywanych od wartości początkowej budynku częściowo oddanego do użytkowania.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą, jako wspólnik spółki cywilnej. W roku 2010 spółka rozpoczęła budowę budynku mieszkalnego z częścią handlowo-usługową. W 2011 roku Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w drodze decyzji udzielił pozwolenia na częściowe użytkowanie budynku mieszkalnego z częścią handlowo-usługową tj. część handlowa (parter) oraz pomieszczenia socjalne (piętro), zrealizowanego na podstawie decyzji o pozwoleniu na budowę wydanych przez Starostę.
W dalszym ciągu część piętra przedmiotowego budynku nie zostało wykończona i oddana do użytkowania. Pomimo niezakończenia robót budowlanych na piętrze, pozostała część obiektu tj. parter wraz z pomieszczeniami socjalnymi (piętro), uzyskał pozwolenie na samodzielne funkcjonowanie, bowiem spełniał określone przepisami prawa budowlanego warunki niezbędne do wydania pozwolenia na użytkowanie. Wykorzystywana na cele prowadzonej działalności gospodarczej część budynku (parter) wraz z pomieszczeniami socjalnymi (piętro) nie została wyodrębniona z budynku i nie jest przedmiotem odrębnej własności. Budynek w całości stanowi własność wspólników spółki cywilnej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty