01.06.2017 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 01.06.2017, sygn. 0114-KDIP1-1.4012.88.2017.1.DG, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-1.4012.88.2017.1.DG

prawidłowość wystawiania zbiorczych faktur korygujących i obniżenie podstawy opodatkowania

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201 z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 29 marca 2017 r. (data wpływu 4 kwietnia 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawidłowości wystawiania zbiorczych faktur korygujących i obniżenia podstawy opodatkowania z tytułu wystawienia tych faktur jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 kwietnia 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawidłowości wystawiania zbiorczych faktur korygujących i obniżenia podstawy opodatkowania z tytułu wystawienia tych faktur.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Podstawowym przedmiotem działalności Spółki, będącej czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług (dalej: VAT), jest sprzedaż detaliczna paliw do pojazdów silnikowych oraz innych towarów i usług na stacjach benzynowych.

Zakupu paliw (a także innych towarów i usług) na stacjach benzynowych należących do Spółki dokonują w znacznej części podatnicy VAT na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej. Sprzedaż taka dokumentowana jest, zgodnie z obowiązkiem wynikającym z art. 106b ust. 1 ustawy o VAT, przy pomocy faktur. Część klientów biznesowych korzysta także z oferowanych przez Spółkę kart paliwowych.

W najbliższym czasie Wnioskodawca planuje wdrożenie nowego systemu fakturowania w zakresie kart paliwowych. W ramach przedmiotowego systemu, klientom posiadającym karty paliwowe udzielane będą rabaty potransakcyjne (obniżki cen lub opusty, o których mowa w art. 29a ust. 10 pkt 1 ustawy o VAT), obniżające podstawę opodatkowania. Ze względu na fakt, iż udzielane przez Spółkę rabaty odnosić się będą do wszystkich dostaw lub usług dokonywanych lub świadczonych na rzecz poszczególnych klientów w danym okresie Wnioskodawca zamierza wystawiać z tego tytułu tzw. uproszczone zbiorcze faktury korygujące, o których mowa w art. 106j ust. 3 ustawy o VAT.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne