Interpretacja indywidualna z dnia 13.02.2017, sygn. 0461-ITPB1.4511.929.2016.1.JŁ, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. 0461-ITPB1.4511.929.2016.1.JŁ
Do przychodu Wnioskodawcy otrzymanego z tytułu udzielenia odpłatnej licencji za korzystanie z zarejestrowanego wzoru wytworzonego poza działalnością gospodarczą mają zastosowanie koszty uzyskania przychodu w wysokości 50% uzyskanego przychodu w pierwszym roku trwania przedmiotowej licencji.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2017 r., poz. 201) oraz § 5 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 roku w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 25 października 2016 roku (data wpływu 15 listopada 2016 roku) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodu jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 15 listopada 2016 roku został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodu.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca poza prowadzoną działalnością wytworzył patent, tj. wzór lampy z materiału elastycznego PVC, który rozpina się na specjalnie przygotowanej membranie poprzez nagrzanie i rozpięcie. Dzięki temu można stworzyć unikatowy kształt formy przestrzennej. Użyty materiał może posiadać tzw. mikroperforację, dzięki czemu może posiadać również właściwości dźwiękochłonne. Wygląd, jej właściwości, wymiary, kolor oraz pozostałe indywidualne, niepowtarzalne cechy powstały na przestrzeni lat i nie były dokonywane w ramach prowadzonej działalności. Aktualnie zainteresowanie zakupem praw do wzoru i wprowadzeniu jej do seryjnej sprzedaży wyraził producent lamp. Po wstępnie przeprowadzonych rozmowach twórca postanowił zgodnie z zamówieniem dokończyć swój patent, dopracować szczegóły i z tak gotowego wzoru (uprzednio objętego prawem ochronnym) pozwolić korzystać producentowi lamp. Przedmiotem umowy jest udzielenie Producentowi przez Licencjodawcę odpłatnej licencji wyłącznej na wykorzystanie wzoru wspólnotowego, wzoru przemysłowego i projektu, wdrożenie produkcji seryjnej produktu, a nadto uzgodnienie ramowych zasad produkcji seryjnej i serwisowania produktu. Z tytułu wynagrodzenia za udzielenie licencji autorowi przysługiwać będzie opłata roczna oraz określony procent stosownie do ilości sprzedanych lamp.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty