Interpretacja indywidualna z dnia 16.03.2016, sygn. IPPP2/4512-102/16-2/JO, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP2/4512-102/16-2/JO
zwolnienie od podatku VAT czynności udzielania pożyczek za oprocentowaniem
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613 z późn. zm.) oraz § 6 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki - przedstawione we wniosku z dnia 5 lutego 2016 r. (data wpływu 9 lutego 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania zwolnienia od podatku VAT czynności udzielania pożyczek za oprocentowaniem jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 9 lutego 2016 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania zwolnienia od podatku VAT czynności udzielania pożyczek za oprocentowaniem.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
Spółka komandytowo-akcyjna (dalej również jako: Spółka oraz Wnioskodawca) została utworzona w 2013 roku. Zakres prowadzenia przez nią działalności gospodarczej jest szeroki i dotyczy różnorodnych profili działalności, w tym finansowej działalności usługowej, z wyłączeniem ubezpieczeń i funduszów emerytalnych (PKD 64.9). Spółka zamierza udzielić pożyczek między innymi na rzecz członka zarządu komplementariusza Spółki oraz na rzecz innych spółek, w tym na rzecz T. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością oraz A. Spółka akcyjna. Na podstawie zawartych umów Spółka przeniesie na pożyczkobiorców Spółki określone kwoty pieniędzy, a ci pożyczkobiorcy Spółki będą zobowiązani zwrócić ww. kwoty wraz z odsetkami w terminie określonym w umowie. Pożyczki udzielane będą ze środków własnych Spółki. Ponadto umowy pożyczki zostaną zawarte na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz pieniądze stanowiące ich przedmiot, w chwili zawarcia umów pożyczek, będą znajdowały się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty