Interpretacja indywidualna z dnia 08.08.2016, sygn. IBPP4/4513-232/16-1/MK, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP4/4513-232/16-1/MK
określenie momentu wydania wyrobów węglowych
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2015 r., poz. 613 ze zm.) oraz § 7 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z 22 czerwca 2016 r. (data wpływu 27 czerwca 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie określenia momentu wydania wyrobów węglowych jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 27 czerwca 2016 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie określenia momentu wydania wyrobów węglowych.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe.
[] (dalej: Spółka lub Wnioskodawca) posiada status pośredniczącego podmiotu węglowego (dalej: PPW) w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 23a ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (tekst jednolity: Dz.U. z 201r. poz. 752 ze zm.; dalej: ustawa). Podstawowy przedmiot prowadzonej przez Spółkę działalności gospodarczej obejmuje wydobycie oraz sprzedaż wyrobów węglowych objętych kodem CN 2701 (dalej: węgiel). Do odbiorców węgla sprzedawanego przez Spółkę na terytorium kraju należą m.in. podmioty posiadające status finalnych nabywców węglowych (dalej: FNW), które nabywają węgiel przeznaczony do celów opałowych objętych zwolnieniem od podatku akcyzowego na podstawie art. 31a ust. 1 ustawy. W celu objęcia sprzedanych wyrobów węglowych zwolnieniem od akcyzy Spółka wystawia dokument dostawy wyrobów węglowych albo fakturę zawierającą elementy wskazane w art. 31a ust. 3 pkt 1 ustawy. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Spółka zawiera umowy, w których dostawy węgla określone zostały w oparciu o Międzynarodowe Reguły Handlu INCOTERMS 2010 i realizowane są na warunkach DAP. Zawierając umowę z danym kontrahentem z zastosowaniem transportu na zasadach DAP, Spółka zobowiązuje się do terminowych dostaw węgla o parametrach i w ilościach wskazanych w umowie do miejsca określonego przez nabywcę, zaś nabywca zobowiązuje się do odbioru dostaw węgla we wskazanym przez siebie miejscu, w uzgodnionych ilościach i terminach.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty