Interpretacja indywidualna z dnia 25.04.2016, sygn. IBPP1/4512-156/16/BM, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP1/4512-156/16/BM
w zakresie braku obowiązku posiadania potwierdzenia doręczenia faktury korygującej z tytułu udzielonego rabatu (skonta)
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 613 ze zm.) oraz § 2 i § 6 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. z 2015 r. poz. 643) - Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 12 lutego 2016 r. (data wpływu 26 lutego 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku obowiązku posiadania potwierdzenia doręczenia faktury korygującej z tytułu udzielonego rabatu (skonta) - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 26 lutego 2016 r. wpłynął do tut. organu ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku obowiązku posiadania potwierdzenia doręczenia faktury korygującej z tytułu udzielonego rabatu (skonta).
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:
Wnioskodawca (Spółka) prowadzi działalność produkcyjną. W ramach sprzedaży produktów na rzecz odbiorców krajowych Spółka stosuje system rabatów w formie skonta z tytułu wcześniejszej zapłaty. Tytułem dostawy towarów Spółka wystawia faktury na pełną wartość wynagrodzenia tj. bez uwzględniania skonta.
Na fakturach znajduje się dodatkowo adnotacja w pozycji warunki płatności o procencie udzielonego skonta w przypadku zapłaty w terminie wcześniejszym np. warunki płatności: do 5 dni 2% skonto lub 90 dni bez skonta. Kwota możliwego skonta jest też wskazywana na fakturze za dostawę kwotowo. W przypadku uzyskania od kontrahenta płatności w terminie uprawniającym do skonta Spółka wystawia i wysyła do odbiorcy fakturę korygującą na udzielone skonto. Po uzyskaniu od klienta potwierdzenia odbioru faktury korygującej Spółka dokonuje obniżenia podstawy opodatkowania i podatku należnego zgodnie z art. 29a ust. 13 ustawy o VAT.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty