06.06.2016 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 06.06.2016, sygn. IBPB-1-1/4510-86/16/DW, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPB-1-1/4510-86/16/DW

w zakresie możliwości i momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów Spółki wydatków z tytułu rabatów pośrednich, o których mowa we wniosku

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2015 r., poz. 613 ze zm.), oraz § 5 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. z 2015 r., poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 9 marca 2016 r. (data wpływu do tut. Biura 15 marca 2016 r.), uzupełnionym 23 i 30 maja 2016 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie możliwości i momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów Spółki wydatków z tytułu rabatów pośrednich, o których mowa we wniosku jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 marca 2016 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w części dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie możliwości i momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów Spółki wydatków z tytułu wypłaconych rabatów pośrednich, o których mowa we wniosku. Wniosek powyższy nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z 10 maja 2016 r., Znak: IBPP1/4512-208/16/LSz, IBPB-1-1/4510-86/15/DW wezwano do jego uzupełnienia, co też nastąpiło 23 i 30 maja 2016 r.

We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca (dalej również jako: Spółka) jest zarejestrowaną w Polsce spółką dla celów podatku od towarów i usług (dalej: podatek VAT) w myśl art. 96 ustawy podatku od towarów i usług. Wnioskodawca jest członkiem międzynarodowego koncernu i prowadzi w Polsce działalność w zakresie produkcji i sprzedaży systemów stosowanych w szeroko pojętej hydraulice, w szczególności w obszarze regulacji i równoważenia, termostatyki oraz utrzymania ciśnienia i odgazowania (m.in. produkcja zaworów równoważących, regulacyjnych, odcinających, siłowników, systemów do utrzymania ciśnienia i odgazowania). Wnioskodawca produkuje ww. produkty (jako elementy systemów instalacji grzewczych i chłodniczych) i sprzedaje je na lokalnym i zagranicznym rynku. Sprzedaż odbywa się według różnych schematów; zarówno bezpośrednio do kontrahentów Spółki oraz do partnerów handlowych - hurtowni instalacyjnych (dalej: Dystrybutorów). Sprzedaż produktów na inwestycje odbywa się za pośrednictwem Dystrybutorów, którzy zgodnie ze swoimi ofertami handlowymi dokonują dalszej odsprzedaży na rzecz finalnych odbiorców (Wykonawców). W ramach działań mających na celu zwiększenie atrakcyjności cenowej oferowanych produktów, Spółka ma zamiar wprowadzić system bonusowy (dalej: system rabatowy). System rabatowy będzie przeznaczony dla Wykonawców tj. odbiorców którzy kupią produkt za pośrednictwem Dystrybutora na lokalnym rynku. Zgodnie z założeniem Spółka będzie wypłacała Wykonawcom określone sumy pieniężne, po spełnieniu ustalonych każdorazowo dla danej inwestycji warunków.

(1%) x (łączna cena Towarów określona zgodnie z § 3 ust. 6 Umowy). (5 Wykonawca pod warunkiem dokonania zakupów Nowych Towarów będzie uprawniony do otrzymania bonusu w wysokości obliczonej zgodnie z poniższym wzorem: (6 %) x (łączna cena Towarów określona zgodnie z § 3 ust. 6 Umowy). Spełnienie każdego z tych warunków daje podstawę do uzyskania rabatu dodatkowego. Każdy z tych warunków jest niezbędny do uzyskania rabatu. Wykonawca każdorazowo będzie miał do spełnienia 3 wymienione warunki. Każdy z nich jest inny i ma swoją własną wartość rabatu dodatkowego. Spełnienie jednego z warunków z załącznika Nr 1 daje podstawę do naliczenia rabatu dodatkowego, według załącznika Nr 1. Nie spełnienie któregoś z warunków z załącznika nr 1 nie wyklucza naliczenia rabatu dodatkowego, w przypadku spełnienia innego z warunków z załącznika Nr 1. Całość inwestycji będzie rabatowana (bonusowana) za każdy z warunków - przy spełnieniu jednego - rabat dodatkowy według załącznika Nr 1. Przy spełnieniu dwóch lub trzech warunków rabat dodatkowy będzie sumą składowych rabatów dodatkowych według równania Rabat za warunek 1 + rabat za warunek 2 + rabat za warunek 3. Rabaty będą więc sumowane w przypadku spełnienia więcej niż jednego warunku.
ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne