Interpretacja indywidualna z dnia 05.02.2016, sygn. IBPB-2-1/4514-441/15/PM, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPB-2-1/4514-441/15/PM
Czy nabycie towarów handlowych od osób dokonujących sprzedaży na targowiskach i giełdach towarowych nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych zgodnie z art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, jeżeli z całokształtu okoliczności związanych z zawarciem transakcji wynika, iż sprzedający działał jako podatnik w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2015 r., poz. 613, ze zm.) oraz § 7 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 10 listopada 2015 r. (data wpływu do Biura 13 listopada 2015 r.), uzupełnionym 24 grudnia 2015 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych umowy sprzedaży jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 13 listopada 2015 r. wpłynął do Biura ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych umowy sprzedaży.
Z uwagi na fakt, iż wniosek nie spełniał wymogów formalnych, w piśmie z 14 grudnia 2015 r. znak: IBPB-2-1/4514-441/15/PM wezwano Wnioskodawcę o jego uzupełnienie.
Wniosek uzupełniono 24 grudnia 2015 r.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:
Wnioskodawca (dalej: Spółka) prowadzi działalność gospodarczą m.in. w zakresie sprzedaży owoców i warzyw. Towary handlowe co do zasady są nabywane od firm, zdarzają się jednak sytuacje gdy korzystniejsze ceny produktów oferowane są przez osoby dokonujące sprzedaży na targowiskach i giełdach towarowych. Osobami sprzedającymi owoce i warzywa na targowiskach oraz giełdach towarowych są najczęściej rolnicy, którzy dokonują w tych miejscach sprzedaży produktów pochodzących z własnych upraw, jednakże Spółka nie ma możliwości udowodnienia tego faktu. Osoby dokonujące sprzedaży owoców i warzyw na targowiskach i giełdach towarowych odmawiają wystawienia na rzecz Spółki faktur bądź rachunków dokumentujących zakup towarów handlowych, w związku z czym Spółka dokumentuje ich nabycie dowodem wewnętrznym zawierającym informacje o przedmiocie transakcji, jego ilości, cenie, dacie oraz miejscu nabycia. Spółka nie ma też możliwości uzyskania danych identyfikacyjnych sprzedawców, w związku z czym nie może jednoznacznie określić ich formalnego statusu prawno-podatkowego. Ze względu na fakt, iż kwoty towarów handlowych nabywanych przez Spółkę na targowiskach i giełdach towarowych przekraczają dla każdej z transakcji 1000 zł, a nie można jednoznacznie zidentyfikować statusu prawno-podatkowego podmiotów sprzedających, Spółka ma wątpliwości czy powinna wyżej wymienione czynności opodatkowywać podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty