Interpretacja indywidualna z dnia 03.03.2016, sygn. ILPB2/4511-1-1233/15-2/MK, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB2/4511-1-1233/15-2/MK
Ulga rehabilitacyjna.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 5 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 30 listopada 2015 r. (data wpływu 4 grudnia 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ulgi rehabilitacyjnej jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 4 grudnia 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ulgi rehabilitacyjnej.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Adaptacja i wyposażenie pomieszczenia kuchennego w mieszkaniu w ramach ulgi rehabilitacyjnej.
Córka Wnioskodawcy (A.; data urodzenia 2009 r.) ma zdiagnozowany w specjalistycznych badaniach lekarskich autyzm dziecięcy potwierdzony orzeczeniem przez Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności oraz Wojewódzki Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności. W obserwacji lekarzy specjalistów stwierdzono utrudniony kontakt z otoczeniem i problemy ze zrozumieniem otrzymywanych poleceń przez co jest nieświadoma zagrożeń występujących w otaczającym środowisku. Jest nadpobudliwa psychoruchowo oraz ma problemy z koncentracją i kontrolą napięcia mięśniowego. Jako stały pacjent poradni wad postawy ze względu na koślawość kolan i nieprawidłowość chodu jest pod opieką ortopedyczną.
A. wymaga stałej opieki (zgodnie z orzeczeniem o niepełnosprawności) oraz regularnych zabiegów rehabilitacyjnych polegających na uczestnictwie w różnorodnych terapiach stymulujących rozwój dziecka oraz stałego używania wkładek ortopedycznych do obuwia, które mają wraz ze wzrostem córki zmniejszyć koślawość kolan. Nadpobudliwość objawia się ciągłym bieganiem na wybranej trasie tam i z powrotem, ze wzrokiem skierowanym w ziemię. W trakcie biegania jest oderwana od rzeczywistości i mówi coś niezrozumiale do siebie po cichu. W połączeniu ze słabą koordynacją ruchową spowodowaną między innymi nieprawidłowym rozwojem nóg oraz zaburzeniami równowagi wynikającymi z nieprawidłowego rozwoju mózgu stwarza sytuacje, w których potyka się i wywraca o własne nogi lub uderza się w różne elementy zabudowy mieszkania znajdujące się wzdłuż trasy biegu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty