Interpretacja indywidualna z dnia 09.02.2016, sygn. ILPP2/4512-1-850/15-3/AW, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP2/4512-1-850/15-3/AW
Podatek od towarów i usług w zakresie braku opodatkowania darowizny na rzecz matki zorganizowanej części przedsiębiorstwa.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 6 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 20 listopada 2015 r. (data wpływu 20 listopada 2015 r.), uzupełnionym pismem z dnia 26 listopada 2015 r. (data wpływu 1 grudnia 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku opodatkowania darowizny na rzecz matki zorganizowanej części przedsiębiorstwa jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 20 listopada 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku opodatkowania darowizny na rzecz matki zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Wniosek uzupełniono 1 grudnia 2015 r. poprzez złożenie odpisu dokumentu pełnomocnictwa wraz z opłatą oraz dokument potwierdzający uiszczenie opłaty od wniosku.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca jest osobą fizyczną, polskim rezydentem podatkowym. Wnioskodawca prowadzi indywidualną działalność gospodarczą w zakresie gastronomii (sieć restauracji, sklep z żywnością, catering). Obecnie w ramach działalności Wnioskodawcy prowadzone są trzy obiekty restauracyjne. Jednocześnie planowane jest otwarcie kolejnych lokali gastronomicznych w innych miastach w Polsce i potencjalnie na świecie. W ramach prowadzonej działalności Wnioskodawca uzyskał prawa ochronne (o których mowa w art. 121 ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej, Dz. U. z 2003 r., Nr 119 poz. 1117 ze zm.) na znaki towarowe i wzory przemysłowe wykorzystywane przez Wnioskodawcę w prowadzonej działalności gospodarczej. W związku z rozwojem działalności Wnioskodawca planuje dokonać reorganizacji posiadanych przez siebie aktywów. Elementem reorganizacji ma być przekazanie części prowadzonej działalności gospodarczej na rzecz swojej matki: przekazanie ma nastąpić w formie darowizny. Przedmiotem darowizny ma być wyodrębniony w działalności prowadzonej przez Wnioskodawcę Dział Marketingu i Zarządzania Własnością Intelektualną. Dział ten jest obecnie kształtowany u Wnioskodawcy na bazie działającego od dwóch lat działu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty