12.04.2016 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 12.04.2016, sygn. ITPP1/4512-57/16/BK, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/4512-57/16/BK

Czy przy ustanawianiu prawa do garażu Spółdzielnia powinna transakcję opodatkować podatkiem od towarów i usług w wysokości 23 %, czy też na podstawie art. 43 ust. 1 pkt. 10 transakcja powinna być zwolniona od podatku?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613 ze zm.) oraz § 6 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko  przedstawione we wniosku z dnia 13 stycznia 2015 r. (data wpływu 19 stycznia 2016 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie sposobu opodatkowania ekspektatywy odrębnej własności garażu jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 stycznia 2016 r. został złożony wniosek, o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie sposobu opodatkowania ekspektatywy odrębnej własności garażu.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Spółdzielnia w 2008 r. zawarła umowę o najem terenu, do którego posiada tytuł prawny, z osobą niebędącą członkiem Spółdzielni. Z zawartej pomiędzy stronami umowy o najem terenu wynikało, że Najemca zobowiązał się do wybudowania na własny koszt systemem gospodarczym garażu i oddania go do użytkowania w określonym terminie. Ponadto Najemca miał na swój koszt dokonać wyceny wartości rynkowej wybudowanego garażu przez rzeczoznawcę majątkowego, a Wynajmujący przyjąć wartość rynkową garażu jako wysokość wkładu budowlanego. Strony wskazały, że po ustaleniu wysokości wkładu budowlanego zostanie zawarta umowa ekspektatywy odrębnej własności garażu. Spółdzielnia nie ponosiła nakładów na budowę garażu, w stosunku do których przysługiwałoby Jej prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. W dniu 29 stycznia 2009 r. dokonano protokolarnie odbioru ostatecznego i przekazano do użytku wybudowany garaż. Od tego momentu Spółdzielnia zaczęła naliczać opłaty eksploatacyjne za użytkowanie garażu. Umowa ekspektatywy odrębnej własności garażu nie została wówczas sporządzona. W maju 2015 r. została dokonana przez rzeczoznawcę majątkowego wycena określająca wartość rynkową tego garażu, która stanowić miała wkład budowlany. Przy ustanawianiu prawa do garażu Spółdzielnia na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. z 2011 r. Dz. U. Nr 177, poz. 1054 ze zmianami) naliczyła podatek VAT w wysokości 23 % od wartości rynkowej garażu ustalonej przez rzeczoznawcę majątkowego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne