29.07.2016 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 29.07.2016, sygn. ILPP1/4512-1-322/16-4/JK, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP1/4512-1-322/16-4/JK

Opodatkowania sprzedaży nieruchomości.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 6 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 27 maja 2016 r. (data wpływu 30 maja 2016 r.), uzupełnionym pismem z dnia 4 lipca 2016 r. (data wpływu 6 lipca 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży nieruchomości jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 maja 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży nieruchomości. Wniosek uzupełniono pismem z dnia 4 lipca 2016 r. (data wpływu 6 lipca 2016 r.) o doprecyzowanie opisu sprawy.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest, wspólnie z żoną, właścicielem na prawach wspólności ustawowej, działki rolnej nr 85/2, o powierzchni 0.5478 ha, położonej w miejscowości Z. Działka ta wchodzi w skład prowadzonego przez Wnioskodawcę i Jego żonę gospodarstwa rolnego (o łącznej powierzchni 14.00.78 ha), jest zabudowana budynkiem mieszkalnym, budynkami gospodarczymi oraz posiada dostęp do drogi publicznej. Przedmiotową działkę wraz z całym gospodarstwem rolnym Wnioskodawca i Jego żona otrzymali od rodziców Zainteresowanego w drodze darowizny do wspólności ustawowej w dniu 19 sierpnia 1998 r. i cały czas była użytkowana, i jest użytkowana nadal jako gospodarstwo rolne. Działka o numerze 85/2 położona jest na terenie, na którym nie obowiązuje plan zagospodarowania przestrzennego, zaś w Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Gminy teren działki wchodzi w skład kompleksu oznaczonego w części jako struktura przekształceń i intensyfikacji rozwoju systemu osadniczego oraz w części jako użytki rolne (co wynika ze stosownego zaświadczenia Wójta Gminy). W ewidencji gruntów działka ta jest oznaczona jako RV grunty orne oraz Br-RV użytki rolne zabudowane. Działka ta była wykorzystywana wyłącznie pod uprawy polowe (dla potrzeb produkcji roślinnej), a znajdujące się na niej budynki nadają się tylko do rozbiórki i Wnioskodawca nigdy nie poczynił w nich żadnych nakładów inwestycyjnych. Budynki związane z prowadzonym gospodarstwem rolnym znajdują się na innej działce (nr 91 o powierzchni 0.5700 ha). Ponadto Zainteresowany nadmienia, że oboje z żoną są czynnymi podatnikami VAT, rozliczającymi ten podatek z budżetem państwa: Wnioskodawca z tytułu prowadzenia gospodarstwa rolnego, a żona z tytułu drobnej działalności gospodarczej. Działkę powyższą Wnioskodawca wraz z żoną zamierzają sprzedać. Zawarta została w tej sprawie przedwstępna umowa sprzedaży w formie aktu notarialnego, potencjalnym nabywcą jest spółka akcyjna prowadząca sieć marketów, zamierzająca wybudować na działce obiekt handlowy o powierzchni zabudowy nie mniejszej niż 550 m.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne