Interpretacja indywidualna z dnia 28.01.2016, sygn. ITPB2/4511-997/15/MM, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB2/4511-997/15/MM
Możliwość dokonania odliczenia w ramach ulgi rehabilitacyjnej na dojazdy własnym samochodem osobowym na zabiegi radioterapii.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 5 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni, przedstawione we wniosku z dnia 31 października 2015 r. (wpływ do tutejszego organu dnia 6 listopada 2015 r.), uzupełnionym pismem z dnia 15 stycznia 2016 r. (wpływ do tutejszego organu dnia 21 stycznia 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie korzystania z odliczeń w ramach ulgi rehabilitacyjnej - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 6 listopada 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie korzystania z odliczeń w ramach ulgi rehabilitacyjnej.
Z uwagi na stwierdzone we wniosku braki formalne, pismem z dnia 8 stycznia 2016 r. Nr ITPB2/4511-997/15-2/IL wezwano Wnioskodawczynię do ich usunięcia. Wniosek uzupełniono pismem z dnia 15 stycznia 2015 r. (wpływ do tutejszego organu dnia 21 stycznia 2016 r.).
W przedmiotowym wniosku oraz w piśmie uzupełniającym zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawczyni jest osobą w stosunku do której orzeczono znaczny stopień niepełnosprawności na okres od 5 marca 2015 r. do 30 kwietnia 2017 r. w związku z chorobą nowotworową. Od 25 maja do 26 czerwca 2015 r. używała samochodu osobowego stanowiącego jej współwłasność (na zasadzie małżeńskiej wspólności majątkowej) dla potrzeb związanych z przewozem na zlecone zabiegi teleradioterapii radykalnej techniką konformalną wiązką fonów (stan po mastektomii, limfandektomii i po chemioterapii). Zabieg teleradioterapi, z którego korzystała jest zabiegiem ratującym życie, a więc zabiegiem leczniczo-rehabilitacyjnym. Dowodem zlecenia zabiegu radioterapii jest informacji o wydanym skierowaniu na Oddział radioterapii na karcie informacyjnej Szpitala Specjalistycznego w X, zaś dowodem odbycia tych zabiegów jest posiadana przez Wnioskodawczynie karta informacyjna wydana przez X. Ww. zabiegi odbywały się codziennie od poniedziałku do piątku i codziennie Wnioskodawczyni na nie dojeżdżała. Dowóz na zabiegi odbywał się samochodem osobowym w rozumieniu art. 5a pkt 19a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wydatki związane z dojazdem na zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne nie zostały sfinansowane ani dofinansowane przez którykolwiek z funduszy, tj. z zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych, zakładowego funduszu aktywności, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Narodowego Funduszu Zdrowia, jak również nie zostały jej zwrócone w żaden inny sposób.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty