Interpretacja indywidualna z dnia 03.09.2015, sygn. IPPP1/4512-656/15-2/AS, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP1/4512-656/15-2/AS
uznanie transakcji sprzedaży lokomotyw za dostawę towarów
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 29 czerwca 2015 r. (data wpływu 30 czerwca 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania transakcji sprzedaży lokomotyw za dostawę towarów jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 30 czerwca 2015 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania transakcji sprzedaży lokomotyw za dostawę towarów.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca jest spółką komandytowo-akcyjną z siedzibą w Polsce (dalej: Spółka). Spółka jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT.Jedyny akcjonariusz Spółki (dalej: Akcjonariusz) wniósł aportem do Spółki kilkanaście lokomotyw. Niewykluczone jest, że w przyszłości Akcjonariusz wniesie do Spółki aportem również kolejne lokomotywy (lokomotywy wniesione aportem oraz te, które mogą zostać wniesione aportem do Spółki w przyszłości dalej łącznie: Lokomotywy).
Wskazany i planowany aport Lokomotyw zostaną przeprowadzone w celu umożliwienia Spółce pozyskania środków pieniężnych ze sprzedaży Lokomotyw, które Spółka będzie mogła wykorzystywać w ramach działalności gospodarczej związanej z udzielaniem pożyczek.
Spółka wskazuje, że przedmiotem działalności gospodarczej Spółki bezpośrednio przed sprzedażą Lokomotyw będzie udzielanie pożyczek oraz dzierżawa Lokomotyw, a jej głównymi źródłami przychodów w okresie poprzedzającym sprzedaż Lokomotyw będą przychody uzyskane ze sprzedaży Lokomotyw na rzecz firmy leasingowej oraz przychody z dzierżawy Lokomotyw. Wnioskodawca osiągnie także przychody z tytułu odsetek od pożyczek, które jednak mają zostać naliczone na dzień bilansowy; po sprzedaży Lokomotyw jedynym (zasadniczym) przedmiotem działalności gospodarczej Spółki będzie działalność obejmująca udzielanie pożyczek poza systemem bankowym a głównym źródłem przychodów będą odsetki od pożyczek.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty