03.09.2015 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 03.09.2015, sygn. IPPB6/4510-140/15-2/TO, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB6/4510-140/15-2/TO

Czy w świetle art. 16 ust. 1 pkt 5 i 6 ustawy o CIT, w wyniku opisanej w stanie faktycznym likwidacji Znaków Towarowych, dokonanej na skutek utraty ich przydatności gospodarczej, Spółka była uprawniona do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów niezamortyzowanej części wartości początkowej zlikwidowanych Znaków Towarowych - w dacie ich likwidacji, czyli potwierdzonego opisanymi dokumentami wycofania praw do tych znaków z ewidencji WNiP, na skutek podjęcia decyzji co do trwałego zaprzestania ich używania w przyszłości?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 22 czerwca 2015 r. (data wpływu 23 czerwca 2015 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kwalifikacji do kosztów uzyskania przychodów niezamortyzowanej części wartości początkowej zlikwidowanych znaków towarowych, w dacie ich likwidacji jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 czerwca 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kwalifikacji do kosztów uzyskania przychodów niezamortyzowanej części wartości początkowej zlikwidowanych znaków towarowych, w dacie ich likwidacji.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych podlegającym w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Wnioskodawca zajmuje się produkcją i dystrybucją napojów spożywczych. W związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, Wnioskodawca jest właścicielem licznych praw ochronnych na znaki towarowe w rozumieniu ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. - Prawo własności przemysłowej (tekst jedn. Dz. U. z 2013 r. poz. 1410 ze zm. - dalej: ustawa PWP). Na skutek przeprowadzonej w ostatnim czasie inwentaryzacji posiadanych przez Spółkę praw własności intelektualnej stwierdzone zostało, że niektóre ze znaków towarowych będące własnością Spółki (dalej: Znaki Towarowe) nie będą już wykorzystywane w przyszłości, ponieważ utraciły zakładaną przydatność gospodarczą, i w związku z tym Zarząd Spółki podjął decyzję o trwałym wycofaniu tych nieużywanych Znaków Towarowych z działalności gospodarczej prowadzonej przez Spółkę. Powyższa decyzja motywowana była m. in. utratą zakładanej rozpoznawalności powyższych Znaków Towarowych, decyzja co do zaprzestania dystrybucji produktów oznaczonych tymi Znakami Towarowymi i ich promocji, jak i zaprzestaniem używania tych Znaków Towarowych w dokumentacji związanej z produkcją i sprzedażą oznaczonych nimi produktów.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne